We czwartek minie 67 lat od mordu, jakiego hitlerowcy dokonali na rodzinie Ulmów za pomaganie Żydom. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia chce, by posłowie oddali w tym dniu hołd wszystkim Polakom, którzy ryzykowali życie dla ratowania Żydów w czasie Holocaustu.
„Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca 136 organizacji prorodzinnych, zwraca się do Pana Marszałka z wnioskiem o wprowadzenie pod obrady Sejmu w dniu 24 marca br. uchwały dotyczącej 67. rocznicy śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, wyrażającej hołd Polakom, którzy ratowali Żydów skazanych na Zagładę przez niemieckiego okupanta” – czytamy w apelu skierowanym do marszałka Sejmu, Grzegorza Schetyny.
Sygnatariusze apelu uważają, że „przyjęcie tej uchwały w rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani za pomoc w ukrywania ośmiorga polaków żydowskiego pochodzenia ma wyjątkowe znaczenie”.
„Pragniemy również zaznaczyć, że 24 marca obchodzimy zgodnie z uchwałą Sejmu z 27.08.2004 r. Narodowy Dzień Życia, którego celem jest budowanie szacunku dla ludzkiego życia. Przyjęcie uchwały wyrażającej hołd Polakom, którzy ratowali Żydów jest zgodne z istotą tego święta” – napisali w imieniu PFROŻ: Paweł Wosicki, Antoni Szymański i Antoni Zięba.
Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali, wraz z sześciorgiem dzieci, w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – rodzinę Szallów i Goldmanów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.