Jesteśmy bardzo zainteresowani, żeby istotną część działań w ramach odbudowy Ukrainy wzięła na siebie Polska. Zapraszamy polskich biznesmenów do aktywnego wejścia na ukraiński rynek. Kto będzie wcześniej, ten z pewnością więcej zarobi - mówił w środę w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ukraiński przywódca - wraz z małżonką Ołeną Zełenską - przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Duda był pytany o współpracę gospodarczą między Polską i Ukrainą, a także o pracę nad nowym polsko-ukraińskim traktatem.
"Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby istotną część działań w ramach odbudowy Ukrainy wzięła na siebie Polska. Nie tylko na poziomie państwa, ale żeby zajmował się tym biznes. Polacy mają wiele różnych projektów, jest wiele przedsiębiorstw, które mają chęci, ludzi i pieniądze" - mówił Zełenski.
Czytaj też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco
Jego zdaniem, zagadnieniem priorytetowym miedzy oboma państwami może być też logistyka. "Odpowiedni ministrowie podpiszą dziś dokumenty dotyczące rozwoju projektów infrastrukturalnych, którymi jesteśmy bardzo zainteresowani" - dodał.
Prezydent Ukrainy wyraził przy tym satysfakcję z tego, że państwo polskie i polski biznes będą wchodzili na ukraiński rynek. "Myślę, że dziś również zostaną podpisane dokumenty. Dzięki wam zostanie odbudowana szkoła, uniwersytet, szpital w Charkowie. Zapraszamy polskich biznesmenów do aktywnego wejścia na ukraiński rynek. Myślę, że Polska jest przekonana do naszego zwycięstwa. Zatem, kto będzie wcześniej ten z pewnością więcej zarobi. Zapraszamy" - powiedział ukraiński prezydent.
Z kolei prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w przyszłości polskich firm na ukraińskim rynku będzie więcej niż przed wojną. "Liczę na to, że zakończenie rosyjskiej napaści poprzez wyparcie rosyjskich agresorów z terytorium Ukrainy będzie oznaczało tylko i wyłącznie pełne otwarcie bram dla dalszego wspólnego rozwoju gospodarczego" - mówił.
Jak dodał, liczy, że granica polsko-ukraińska nie będzie przeszkodą w życiu gospodarczym i społecznym. "Ona oczywiście będzie granicą w znaczeniu politycznym i w znaczeniu geograficznym, ale przede wszystkim chcemy żebyśmy mieli dwa dobrze współpracujące ze sobą kraje. Dobrze współpracujące poprzez wspólnotę narodów" - dodał.
Polski prezydent poinformował też, że oba państwa pracują nad nowym traktatem. "Chcemy, żeby on był nowy (...), żeby stanowił nowe otwarcie. W związku z tym jest szereg elementów, nad którymi trwa jeszcze praca i rozmowy. Jesteśmy w tej chwili na etapie zaawansowanych prac. Wierzymy, że niedługo będziemy mogli taki traktatach zamknąć i zawrzeć między naszymi państwami" - powiedział prezydent Duda.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.