W Wilanowie, 1 maja, w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II, na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej zostanie rozwieszony największy na świecie, Wielki Portret Jana Pawła II.
Będzie miał wymiary 22 m x 42 m (powierzchnia siatki z portretem przekroczy 1400 m2). Portret nowego błogosławionego będzie składał się z setek tysięcy fotografii Polaków. - Każdy, kto chce włączyć się w ideę powstawania wyjątkowego Wielkiego Portretu Jana Pawła II może już dziś wysłać SMS pod nr 72551 (koszt: 2 zł netto), a następnie przesłać fotografię drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej: www.portretjp2.pl– mówi Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Na portrecie będzie mogło znaleźć się 500 000 zdjęć. Do aktywnego udziału w powstawaniu Wielkiego Portretu zachęca Metropolita Warszawski, Kazimierz Kardynał Nycz – Bardzo zachęcam, żeby wszyscy, którzy chcą mieć swoją cząstkę w tym portrecie Jana Pawła II, nowego błogosławionego, zechcieli się włączyć w to dzieło. Każdy z nas, tworząc fizycznie zdjęcie Papieża, daje świadectwo swojej identyfikacji z przesłaniem, które Jan Paweł II nam pozostawił.
Wielki Portret Jana Pawła II, wpisujący się doskonale w uroczystości beatyfikacyjne nowego błogosławionego, to nie tylko znak naszej pamięci o Papieżu Polaku, ale przede wszystkim dowód na to, że potrafimy – mimo dzielących nas różnic – zjednoczyć się, by razem tworzyć historię i pięknie ją przeżywać - Będzie to piękny i bardzo wyjątkowy wyraz jedności Polaków, ukształtowanych przez działalność i postać Wielkiego Papieża Jana Pawła II. – mówi Piotr Gaweł. To również wspaniała okazja, by zbliżyć młodsze i starsze pokolenia - tych, którzy na co dzień obcują z telefonem i internetem oraz tych, dla których współczesne pojęcia czatu, uploadu czy zdjęć cyfrowych nie są oczywistością. Jedność na poziomie wielopokoleniowym wydaje się dziś szczególnie ważna, ze względu na coraz słabsze więzi międzyludzkie – szczególnie między rodzicami a dziećmi. Wymiar jedności podkreśla również o. Rafał Sztejka, Dyrektor Redakcji Programów Katolickich TVP – Portret Jana Pawła II będzie rzeczywiście znakiem jedności. Papież nas jednoczył, jak do nas przyjeżdżał: podczas pielgrzymek do Polski, naszych pielgrzymek do Watykanu i teraz - w dzień beatyfikacji może nas na nowo zjednoczyć.
Dzień beatyfikacji Jana Pawła II będzie niewątpliwie istotnym w życiu milionów Polaków. Jest to jednocześnie doskonała sposobność do wyrażenia jedności narodowej.- Ideą naszej akcji jest uświadomienie Polakom, że ponadczasowe wartości głoszone przez Papieża powinnynas jednoczyć w obliczu narastających wyzwań trudnej rzeczywistości. –mówi ks. Krzysztof Mindewicz, Wiceprezes Zarządu Centrum. - Testament, pozostawiony przez Jana Pawła II winien wypełniać się każdego dnia w naszej codzienności, dlatego tak ważne jest, aby w tym szczególnym czasie beatyfikacji Polacy potrafili spojrzeć na życie swoje oraz swoich bliskich i wznieść osobiste podziękowanie za życie Papieża z dalekiego kraju.– dodaje.
"Zjednoczmy się jeszcze raz w imię tego, czego nauczał Papież. Stwórzmy wspólnie – wysyłając przez Internet zdjęcia nas i naszych bliskich – Wielki Portret Jana Pawła II, który zostanie rozpostarty w czasie uroczystości beatyfikacyjnych na fasadzie budynku Świątyni Opatrzności Bożej. Będzie to nie tylko symbol naszej pamięci o Papieżu, ale też znak, że potrafimy razem działać i tworzyć wielkie rzeczy" zachęcają organizatorzy..
Dochód z przesłanych SMS-ów zostanie przeznaczony w całości na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – nowoczesne, narracyjne muzeum, które będzie świadectwem historii Polski oraz dramatycznych losów życia tych dwóch wielkich Polaków. Szczegóły akcji dostępne są na stronie www.portretjp2.pl Zawiera ona wszystkie podstawowe informacje na temat akcji, terminu jej trwania, regulaminu, jak również informacje o organizatorze, partnerach i sponsorach.
Wielki Portret Jana Pawła II powstaje pod patronatem TVP1 i Polskiego Radia oraz we współpracy z wieloma mediami.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.