Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Gdzie uzyskać niezbędne informacje i wsparcie? Na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona i jej bliscy? Na te pytania odpowiada ruszająca właśnie kampania informacyjna Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundacji Świętego Józefa KEP.
W ramach tych działań do wszystkich parafii w Polsce mają być przekazane materiały informacyjne, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe zagadnienia dotyczące zarówno procedury zgłaszania krzywdy, jak i wsparcia, które oferuje działający w Kościele system ochrony, pomocy i prewencji. W ramach kampanii uruchomiono także odświeżoną stronę www.zgloskrzywde.pl.
– Chcemy, aby nasza akcja trafiła do możliwie największej liczby odbiorców, dlatego do każdej kurii diecezjalnej w Polsce zostały przekazane specjalnie przygotowane plakaty, które w przystępny, informacyjny sposób pokazują, że w Kościele działa system przyjęcia osoby skrzywdzonej, otoczenia jej wsparciem i niezbędną pomocą i że każdy potrzebujący może z takiego wsparcia skorzystać. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał też list do wszystkich biskupów diecezjalnych z prośbą, by przekazali plakaty do wszystkich parafii w diecezji. Bardzo liczymy na to, że księża w całej Polsce przyłączą się do tej akcji i wywieszą plakaty w gablotach przykościelnych. Z góry serdecznie dziękuję za współpracę i pomoc – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Przekaz kampanii koncentruje się na opisaniu trzech podstawowych etapów wiążących się ze zgłoszeniem krzywdy wykorzystania seksualnego. To, po pierwsze, uzyskanie niezbędnych informacji o procedurze, prawach osoby skrzywdzonej i właściwych danych kontaktowych; po drugie – kontakt z osobą odpowiedzialną za przyjęcie zgłoszenia w diecezji lub w zakonie męskim i żeńskim; po trzecie – możliwość uzyskania dodatkowego, szerokiego wsparcia zarówno za pośrednictwem Fundacji Świętego Józefa KEP, jak i innych podmiotów działających w ramach systemu (punktów konsultacyjnych, telefonów zaufania, wsparcia duchowego itd.).
– Pierwszym źródłem informacji dla każdego, kto tego potrzebuje, może być strona internetowa zgloskrzywde.pl. To specjalny serwis, który uruchomiliśmy właśnie z myślą o takiej funkcji. Znajdują się na niej podstawowe informacje dotyczące samej procedury zgłoszenia i dane kontaktowe, ale wskazane są też miejsca, także świeckie, do których osoba potrzebująca może zadzwonić, napisać, przyjść osobiście i w których spotka kompetentne osoby, przygotowane do udzielenia wsparcia – zaznacza Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP.
Plakat towarzyszący kampanii informacyjnej jest do pobrania – także w wersji gotowej do druku – na stronie fsj.org.pl (https://fsj.org.pl/do-pobrania/).
Zapamiętaj i przekaż:
strona: www.zgloskrzywde.pl
e-mail: zgloskrzywde@fsj.org.pl
telefon: +48 571 805 535 (czwartki od godz. 18.00 do 20.00)
Wiosenna kampania informacyjna to kolejne tego typu działanie Biura Delegata KEP i Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W lutym przeżywaniu Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego towarzyszyła kampania informacyjna #RazemByPomagać, zachęcająca do głębszej dyskusji i refleksji nad skutecznymi mechanizmami prewencji oraz efektywnymi strukturami pomocy osobom skrzywdzonym.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.