Rodzice pobierający zasiłek macierzyński przed 26 kwietnia 2023 r. mogą jeszcze złożyć wniosek o przeliczenie i podwyższenie świadczenia. Termin składania wniosków upływa 17 maja.
26 kwietnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca m.in. nowy wymiar urlopów rodzicielskich oraz zmiany dotyczące ich wysokości.
Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie - zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania.
Za okres 9-tygodniowej nieprzenoszalnej części urlopu dla drugiego rodzica przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego - na podstawie przepisów obowiązujących od 26 kwietnia 2023 r. - w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u.
"Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek powinien być złożony w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG" - wskazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Po 17 maja złożenie wniosku nie będzie możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.