Walking for Peace to międzynarodowa inicjatywa jezuickich organizacji zajmujących się pomocą uchodźcom.
Jezuickie organizacje międzynarodowe zapraszają do udziału w tegorocznej kampanii na rzecz pokoju Walking for Peace 2023. Ma ona być wyrazem solidarności ze wszystkimi, którzy uciekają przed wojną. Uczestnicy kampanii wychodzą, by "spacerować z otwartym sercem i z gotowością przyjęcia każdego, kto potrzebuje wsparcia".
Walking for Peace to hołd dla wszystkich, którzy szli pieszo, aby uciec przed wojną, przemocą i horrorem, i którzy muszą iść, aby ocalić swoje życie.
Hospitalidad Solidaridad Inclusión Walking for Peace | Your step makes the wayJest to inicjatywa koordynowana przez Jezuicką Służbę Uchodźcom (JRS) i Xavier Network. To forma apelu, by jak najwięcej osób włączyło się w pomoc osobom dotkniętym wojną. To także próba podniesienia świadomości na temat prawdziwej sytuacji w Ukrainie i aktualnych potrzeb uchodźców z tego umęczonego wojną kraju.
Główną formą inicjatywy Walking for Peace jest organizowanie spacerów solidarności z uchodźcami w różnych częściach Europy.
17 czerwca organizowana zostanie wspólna akcja solidarności na poziomie europejskim.
Jak można się włączyć?
1/ Zrób zdjęcie swojego spaceru na rzecz pokoju
2/ Umieść je w sieciach społecznościowych z hashtagiem #WalkingForPeace
3/ Rozpowszechniaj wysyłając znajomym i udostępniaj.
Inicjatywa Walking for Peace wywodzi się ze spuścizny o. Fransa van der Lugta SJ, który zginął w 2014 roku podczas oblężenia Homs. Jezuita mieszkał w Syrii, był niezwykle szanowany w swojej społeczności i dobrze znany ze swoich corocznych całodniowych wędrówek po górach wraz z młodzieżą ze wszystkich środowisk i wszystkich wyznań. Były to ścieżki, które "zwiastowały obronę ludzkości, symbolizujące pokój i harmonijne współistnienie narodów niezależnie od ich ideologii, przekonań religijnych, pochodzenia czy płci". Są też symbolem odrzucenia wszelkiego rodzaju przemocy, nierówności i wrogości.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.