Pielgrzymka rodzin katyńskich w 71. rocznicę zbrodni NKWD z 1940 r., popełnionych na polskich jeńcach i więźniach, wyruszy w niedzielę pociągiem specjalnym do Smoleńska. W podróży będzie uczestniczyło ponad 200 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i żołnierze Wojska Polskiego.
Uczestnicy podróży wezmą udział w poniedziałkowych uroczystościach w Lesie Katyńskim z udziałem prezydentów Polski i Rosji - Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa, w związku z 71. rocznicą zbrodni katyńskiej.
"Ta pielgrzymka jest symbolicznym dokończeniem tej pielgrzymki kwietniowej z zeszłego roku, którą przerwała tragiczna katastrofa samolotu z 10 kwietnia" - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert. Rada jest organizatorem pielgrzymki rodzin katyńskich.
Według sekretarza Rady fakt, że prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew przyjedzie do Katynia i złoży hołd ofiarom zbrodni, jest ważnym wydarzeniem dla polsko-rosyjskich relacji. "Po raz pierwszy na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu pojawi się tak wysoki rangą przedstawiciel władz Rosji. To jest niesłychanie ważne i piękne" - podkreślił Kunert, dodając, że sama obecność prezydenta Rosji w Katyniu jest już czynem, a nie tylko gestem.
W pociągu, który będzie liczył 13 wagonów sypialnych, znajdzie się ok. 300 osób, w tym ponad 200-osobowa grupa rodzin ofiar katyńskich, m.in. zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich. Poza rodzinami ofiar pociągiem pojadą żołnierze kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz harcerze, którzy zajmą się ewentualną pomocą medyczną dla podróżnych. Komendantem pociągu - tak jak w ubiegłorocznej pielgrzymce rodzin katyńskich - będzie kpt. Damian Matysiak z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Wszystkie osoby przed odjazdem pociągu z Warszawy mają otrzymać identyfikatory oraz informacje o czasie i warunkach podróży oraz o szczegółach planowanych uroczystości. Jak zapewnia Rada, podróżujący będą mogli liczyć na posiłki oraz napoje, które dostarczy PKP.
Jak informuje Rada na swojej stronie internetowej www.radaopwim.gov.pl, pociąg wyjedzie o godz. 10.55 z dworca Warszawa Gdańska (zbiórka na dworcu o godz. 9.55). W Smoleńsku będzie w poniedziałek ok. godz. 6 rano (czasu rosyjskiego).
Przed uroczystościami w Lesie Katyńskim, które w poniedziałek rozpoczną się ok. godz. 16 (czasu rosyjskiego) na terenie Kompleksu Memorialnego "Katyń", krewni ofiar NKWD z 1940 r. będą mogli pojechać specjalnie podstawionymi autokarami na miejsce katastrofy samolotu 10 kwietnia 2010 r. "To będą indywidualne wizyty osób, które zechcą poświęcić chwilę refleksji w tym miejscu. W tym czasie nie odbędą się tam jednak żadne oficjalne uroczystości" - powiedział Kunert.
"Wśród krewnych ofiar zbrodni katyńskiej znajdzie się wiele osób, które będą chciały zobaczyć miejsce katastrofy samolotu. Z różnych pobudek - z jednej strony ze względu na znajomość osób, które zginęły, a także z chęci konfrontacji tego, co widzimy na ekranach telewizorów z rzeczywistym obrazem tego miejsca" - wyjaśniła w rozmowie z PAP Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, która po jego śmierci w katastrofie zastąpiła go na stanowisku prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.
Jak dodała, uroczystość na terenie katyńskich cmentarzy - polskiego i rosyjskiego, na którym pogrzebano rosyjskie ofiary stalinizmu - ma mieć charakter symboliczny i będzie trwała krótko. "Przypomnimy to, co jest najważniejsze, jeśli chodzi o zbrodnię katyńską" - zapowiedziała.
Powrót pociągu specjalnego do Warszawy planowany jest w poniedziałek w godzinach wieczornych po krótkiej obiadokolacji w jednej ze smoleńskich restauracji. W Warszawie pociąg ma być ok. 13.30 następnego dnia.
Norbert Nowotnik (PAP)
nno/ ls/ gma/
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.