Duchowa tradycja maronitów ubogaca cały Kościół. Przypomniał o tym Papież, przyjmując ich nowego patriarchę. Béchara Boutros Raï przybył do Rzymu po raz pierwszy po swym wyborze, dokonanym w Bkerke koło Bejrutu przed miesiącem. Zwracając się do niego oraz towarzyszących mu duchownych i wiernych Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ta wizyta wyraża łączność maronitów z Rzymem, podkreślając znaczenie, jakie ma w katolicyzmie widzialna jedność Kościoła.
„Ponieważ jesteście w samym sercu Bliskiego Wschodu, macie wielką misję głoszenia ludziom Dobrej Nowiny Zbawienia, do czego przynagla nas miłość Chrystusa – powiedział Papież. – Od niedawnego Synodu, który zwołałem w październiku 2010 r., wielokrotnie przypominano pilną potrzebę proponowania na nowo Ewangelii tym, którzy ją mało znają albo oddalili się od Kościoła. Wiem, że wraz ze wszystkimi żywymi siłami Kościoła w Libanie i na Bliskim Wschodzie patriarcha maronitów troszczy się o głoszenie, dawanie świadectwa i wspólne przeżywanie tego Słowa życia, aby odnaleźć na nowo zapał pierwszych wiernych, którzy «trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach» (Dz 2, 42). Ten region świata, pobłogosławiony obecnością patriarchów, apostołów i samego Chrystusa, pragnie trwałego pokoju, który Słowo Prawdy przyjmowane i przeżywane ma moc wprowadzić. Wypełnicie to zadanie przez ludzką i duchową, moralną i umysłową edukację młodych dzięki waszej sieci szkolnej i katechetycznej, której wysoką jakość znam. Gorąco życzę: niech waszą rolę w ich formacji społeczeństwo coraz bardziej uznaje, by podstawowe wartości były przekazywane bez dyskryminacji. Wtedy ci, którzy są dziś młodzi, staną się ludźmi odpowiedzialnymi w swych rodzinach i społeczeństwie, aby tworzyć większą solidarność i braterstwo między wszystkimi, którzy wchodzą w skład narodu” – mówił Benedykt XVI.
Papież wskazał, że kościelną komunię najlepiej wyraża wspólny udział w Ciele i Krwi Chrystusa. Nawiązał w ten sposób do Eucharystii, którą nowy patriarcha maronitów będzie koncelebrował jutro w bazylice św. Piotra. Po powrocie z Rzymu Béchara Boutros Raï spotka się w swojej siedzibie patriarchalnej z głównymi chrześcijańskimi przywódcami politycznymi Libanu celem pojednania i współpracy, do których potrzeby nawiązał pośrednio Benedykt XVI w dzisiejszym przemówieniu.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.