W Światowych Dniach Młodzieży od 1 do 6 sierpnia w Lizbonie weźmie udział 25 tys. Polaków. Więcej było ich w 1997 r. w Paryżu i w 2000 r. w Rzymie. Tak duża liczba to dla Kościoła w Polsce znak nadziei - powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.
Zaznaczył, że "dla wielu będzie to szansa na poznane Jezusa Chrystusa we wspólnocie młodego Kościoła powszechnego".
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 r. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach. Rozpoczynają się one w środę 26 lipca.
W wydarzeniach centralnych weźmie udział w tym roku 25 tys. młodych Polaków. Najwięcej - blisko 1900 - zgłosiło się z archidiecezji krakowskiej. Na drugim miejscu są archidiecezja warszawska - 1300 osób i diecezja warszawsko-praska - 800.
"Pokazuje to, że najwięcej młodych gromadzą duże ośrodki akademickie" - powiedział PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.
Przyznał, że "tak duża liczba młodych Polaków, wybierająca się na spotkanie z papieżem w Lizbonie, jest dla niego dużym zaskoczeniem".
"Do tej pory tylko na ŚDM w Rzymie w 2000 r. była większa liczba młodych z naszej ojczyzny - 50 tys., oraz na ŚDM w Paryżu w 1997 r. - ponad 25 tys. Biorąc pod uwagę, że dziś, kiedy wielu młodych ludzi dystansuje się od Kościoła, czy odchodzi z niego, tak duża liczba rodaków zdecydowała się na udział w spotkaniu z papieżem, to dla Kościoła w Polsce znak nadziei" - ocenił hierarcha. "Obyśmy potrafili wykorzystać potencjał młodych po ŚDM w Lizbonie" zaznaczył.
"Zachęcam młodych, aby po powrocie do kraju zapukali do drzwi swoich duszpasterzy i wspólnie zastanowili się, jak z parafii uczynić dom, czyli miejsce tworzenia, budowania relacji, a nie tylko przestrzeń, gdzie jest biuro parafialne i świątynia do sprawowania kultu. Kościół bowiem to wspólnota uczniów Jezusa, a więc coś więcej niż nawet najpiękniejsza modlitwa czy załatwianie spraw formalnych w kancelarii" - powiedział bp Suchodolski.
Zaznaczył, że "ŚDM są szansą dla młodych na poznane Jezusa Chrystusa we wspólnocie młodego Kościoła powszechnego". "Klimat wiary i młodzieńczego entuzjazmu pozwala młodym wejść w wewnętrzne doświadczenie spotkania z Bogiem" - powiedział bp Suchodolski.
"Przez wiele dekad, kiedy musieliśmy zmagać się z przeciwnościami systemów totalitarnych, w naszym przeżywaniu wiary w kraju byliśmy mocno zasklepieni w sobie. Tymczasem dziś, dzięki social mediom, młodzi mają pełny dostęp do globalnego świata i mogą skonfrontować się z rówieśnikami z innych kontynentów, innych kultur. Doświadczenie ŚDM pozwala im zobaczyć, że wiara dla wielu nie jest czymś wstydliwym, ale nośnikiem nadziei, która ubogaca, zmienia ludzkie życie" - powiedział bp Suchodolski.
W ŚDM w Lizbonie weźmie także udział ponad ok. 2 tys. młodych z ośrodków polonijnych. Najwięcej zapisało się z ośrodków ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu są młodzi z Niemiec. Następnie z Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy. Zapisało się także 350 wolontariuszy i blisko 500 harcerzy.
Bp Suchodolski poinformował, że młodym w spotkaniu z papieżem w Portugalii będzie towarzyszyło 350 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 19 biskupów, w tym sześciu ordynariuszy: wiceprzewodniczący KEP abp Marek Jędraszewski, kard. Grzegorz Ryś, bp Marek Solarczyk, bp Andrzej Siemieniewski, bp Szymon Stułkowski, bp Krzysztof Włodarczyk i 13 biskupów pomocniczych: przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski, bp Adam Bab, bp Radosław Orchowicz, bp Grzegorz Olszowski, bp Marian Florczyk, bp Robert Chrząszcz, bp Jacek Grzybowski, bp Maciej Małyga, bp Marek Marczak, bp Andrzej Przybylski, bp Piotr Wawrzynek, bp Piotr Przyborek i bp Artur Ważny.
"Wielu z biskupów pojedzie do Portugalii razem z grupami młodzieży na tzw. dni w diecezjach i wspólnie z młodymi dotrą do Lizbony" - powiedział bp Suchodolski.
Centralne uroczystości rozpoczynające ŚDM w Lizbonie odbędą się we wtorek 1 sierpnia 2023 r. Mszy św. inaugurującej będzie przewodniczył patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente. Papież Franciszek przybędzie do Lizbony w środę 2 sierpnia.
Od 2 do 4 sierpnia młodzi będą uczestniczyć w spotkaniach katechetycznych, zwanych Rise Up! Przez cały tydzień odbywać się będą wydarzenia towarzyszące zwane festiwalem młodych, poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.