Ponad 67 tys. 600 pielgrzymów z 126 krajów pięciu kontynentów weźmie udział w "Dniach w diecezjach", które odbędą się od 26 do 31 lipca w Portugalii i poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzi zostaną przyjęci w 17 diecezjach kraju - przekazało Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.
Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie rozpoczną się 1 sierpnia i potrwają do 6 sierpnia. Myślą przewodnią spotkania z papieżem będzie hasło "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Wydarzenia centralne poprzedzą tzw. dni w diecezjach, które rozpoczną się 26 lipca.
Do 31 lipca młodzi będą mieli okazją poznać specyfikę Kościoła lokalnego oraz regionu. Każda z 17 portugalskich diecezji przygotowała program skoncentrowany na pięciu filarach: powitanie, odkrycie, misja, kultura i posłanie.
Młodzi będą goszczeni w domach, parafiach oraz obiektach użyteczności publicznej, jak np. szkoły, gminy i parafie w portugalskich diecezjach: Algarve, Angra, Aveiro, Beja, Braga, Bragana-Miranda, Coimbra, vora, Funchal, Guarda, Lamego, Leiria-Fatima, Portalegre-Castelo Branco, Porto, Viana do Castelo, Vila Real i Viseu.
Przyjmie one ponad 67 tys. 600 pielgrzymów z 126 krajów z pięciu kontynentów. W Porto np. zatrzyma się np. 16 tys. 500 pielgrzymów, w Coimbrze ponad 14 tys., a Leiria-Fatima pomieści 7,5 tys. uczestników ŚDM. W Bradze - 7 tys., zaś w Aveiro - 5 tys. osób.
W wydarzeniach centralnych ŚDM w Lizbonie weźmie udział w tym roku 25 tys. młodych z Polski.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r.
Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
Zobacz też:
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.