Zmarła irlandzka piosenkarka Sinead O'Connor - podał w środę portal dziennika "Irish Times". Artystka była najbardziej znana z przeboju "Nothing Compares 2 U". Nie podano na razie przyczyn śmierci 56-letniej piosenkarki.
O'Connor została w bieżącym roku wyróżniona nagrodą za Klasyczny Album Irlandii, przyznawaną przez irlandzką telewizję publiczną RTE.
Ciało Sinead O'Connor zostało znalezione w środę przed południem w jej domu w Londynie; zgon stwierdzono na miejscu, okoliczności jej śmierci nie są traktowane jako podejrzane - przekazała w czwartek londyńska policja metropolitalna.
Sinéad O'Connor zadebiutowała w latach osiemdziesiątych w zespole In Tua Nua. Karierę solową rozpoczęła w 1986 r. płytą „The Lion and the Cobra”. Największy rozgłos piosenkarka zyskała po wydaniu drugiej płyty zawierającej utwór „Nothing Compares 2 U”, napisany przez Prince’a. Piosenka dotarła do pierwszych miejsc list przebojów i stała się jej największym przebojem karierze. Utworowi towarzyszył teledysk, nakręcony w Paryżu. W 1991 r. płyta „I Do Not Want What I Haven’t Got” została nagrodzona statuetką Grammy za najlepszy album muzyki alternatywnej. Była także znana z występów z wieloma innymi wykonawcami, między innymi Rogerem Watersem i Peterem Gabrielem. W bieżącym roku wyróżniona nagrodą za Klasyczny Album Irlandii, przyznawaną przez irlandzką telewizję publiczną RTE.
Sinéad O'Connor była znana z wielu prowokacji obyczajowych i politycznych, takich jak publiczne zniszczenie fotografii papieża Jana Pawła II, podczas programu „Saturday Night Live” w 1992 r. i poparcie dla terrorystów z Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Kilkukrotnie zmieniała wyznanie. W 2018 przeszła na islam, przyjmując imię Shuhada. W 2021 r. światową premierę miała jej autobiografia „Rememberings”, wydaną po polsku pod tytułem „Wspomnienia”. Między innymi na jej kartach opowiadała o swoich zaburzeniach psychicznych i trudnym dzieciństwie.
Na kondycję psychiczną piosenkarki w ostatnim czasie wpłynął też fakt, że na początku zeszłego roku jej 17-letni syn Shane popełnił samobójstwo. Po tym wydarzeniu odwołała na czas nieokreślony zaplanowaną już trasę koncertową i wydanie płyty "No Veteran Dies Alone".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.