Prawosławni też zaczynają świętowanie

Prawosławni obchodzą 21 kwietnia uroczystość Wielkiego Czwartku. W tym roku Wielkanoc wypada bowiem w Cerkwi i w innych obrządkach wschodnich 24 kwietnia, czyli w tym samym czasie, co u katolików.

Porannej czwartkowej liturgii Świętego Bazylego Wielkiego, w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku, przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.

W skierowanym do wiernych orędziu wielkanocnym, które będzie odczytywane w świątyniach diecezji w święta, hierarcha podkreślił, że osoby, które swe szczęście widzą w bogactwie i nie wierzą w sąd ostateczny, często dopuszczają się wielkich przestępstw, by zdobyć tylko jak najwięcej pieniędzy. Stąd konflikty zbrojne i krwawe wojny - uważa arcybiskup Jakub.

Zwrócił uwagę, iż dla ludzi niewierzących, w ich mniemaniu, życie kończy się wraz ze śmiercią. "W związku z tym, celem ich życia jest tylko życie na ziemi. Nie wierząc w życie wieczne, a co za tym idzie i w sprawiedliwy osąd nad każdym według jego uczynków, starają się korzystać z życia doczesnego, ile tylko się da" - napisał w orędziu, dodając że dlatego na ziemi jest tyle zła, nienawiści, przemocy i przestępstw.

Hierarcha zaznaczył jednak, że każdy kto oczekuje zmartwychwstania i życia wiecznego, stara się żyć sprawiedliwie, w miłości i pokorze. "Nawet ewidentna niesprawiedliwość, z którą stykamy się na co dzień, nabiera logicznego wytłumaczenia w perspektywie wieczności. Zostanie bowiem rozliczona w życiu innym" - napisał do wiernych.

W niektórych świątyniach podczas porannej czwartkowej liturgii biskupi myją nogi dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom.

Wieczorem wierni ponownie przyjdą do cerkwi, by uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych, podczas których - trzymając w rękach zapalone świece - wysłuchają dwunastu fragmentów Ewangelii poświęconych Męce Pańskiej.

Cerkiewna świeca Wielkiego Czwartku ma znaczenie świecy gromnicznej w Kościele katolickim. Światło wierni zabiorą do domów, gdzie dymem będą symbolicznie znaczyć ich progi. Świece te używane są później podczas wszystkich uroczystych modlitw.

Przez cały Wielki Tydzień, w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. W niektórych, w czwartek, piątek i sobotę, ogranicza się gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda (kompot) oraz warzywa i owoce.

Według tradycji, czwartek jest u prawosławnych pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie powinno się wykonywać żadnych poważnych prac. Nazywany jest też "czystym", bo tradycyjnie zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej o poranku z rzeki lub strumienia.

Dokładnych danych dotyczących liczby wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego nie ma. Hierarchowie Cerkwi szacują, że w całym kraju jest 550-600 tysięcy osób wyznania prawosławnego.

Ocenia się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim - przede wszystkim w Białymstoku oraz powiatach: hajnowskim i bielskim. (PAP)

rof/ bno/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »