Kard. Semeraro: Najmłodsze dziecko Ulmów będzie beatyfikowane jako narodzone

Czytamy o tym w podpisanej przez hierarchę oficjalnej nocie Dykasterii ds. Kanonizacyjnych. Kard. Marcello Semeraro już wcześniej podkreślał, że siódme dziecko Józefa i Wiktorii narodziło się w chwili męczeństwa rodziny.

W datowanym na 5 września oświadczeniu prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przypomina, że najmłodsze dziecko Józefa i Wiktorii "urodziło się w czasie męczeńskiej śmierci matki".

W wywiadzie opublikowanym przez KAI 9 sierpnia kard. Semeraro mówił, że dzieje rodziny z Markowej były jedną z pierwszych historii, którą poznał zaraz po zostaniu prefektem dykasterii.

"Duże wrażenie wywarło na mnie to, że Wiktoria urodziła dziecko w kontekście zabójstwa i męczeństwa poniesionego przez całą rodzinę. Dziecko urodziło się i zostało zabite po urodzeniu" - podkreślał hierarcha.

Jak dodał, był "pod wrażeniem oceny konsultorów teologów, że do grupy zabitych dzieci dołączyli też i to urodzone chwilę przed zamordowaniem, teolodzy dołączyli je do grupy męczenników".

"Przypomniało mi to pewien fakt, który istnieje w naszej tradycji, chociaż nie jest częsty, chodzi mi o chrzest krwi. Dlatego też to dziecko zostało dołączone do grupy męczenników, całej rodziny Ulmów. To było dla mnie bardzo dużym przeżyciem. Chrzest krwi zdarza się bardzo rzadko. Dziecko ledwo urodzone zostało od razu zabite. Jego rodzice zrobili akt wiary wobec miłości Pana Jezusa" - wyjaśniał kard. Semeraro.

Hierarcha będzie przewodniczył uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu.

Nota prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych:

W nawiązaniu do doniesień, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w niektórych organach prasowych, w związku z męczeństwem rodziny Ulmów, której obrzęd beatyfikacyjny odbędzie się w niedzielę 10 września 2023 r. w Markowej, niniejszym Dykasteria ds. Kanonizacji podaje, co następuje:

1. W chwili zbrodni Wiktoria Ulma była w zaawansowanej ciąży z siódmym dzieckiem.

2. Dziecko urodziło się w chwili męczeństwa swojej matki.

3. Ono więc zostało dodane do liczby dzieci, które również poniosły śmierć męczeńską. Rzeczywiście, przez męczeństwo swoich rodziców otrzymało chrzest krwi.

Kard. Marcello Semeraro

Prefekt

+ Fabio Fabene

arcybiskup tytularny z Montefiascone

Sekretarz

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
32°C Poniedziałek
wieczór
25°C Wtorek
noc
19°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
wiecej »