„Otwartość i solidarność względem migrantów nie są dla chrześcijanina wyłącznie odruchem humanitarnym, lecz nade wszystko praktykowaniem religijnych nakazów i moralną powinnością” – przypomnieli biskupi w marcu br. W ostatnich latach Episkopat Polski - jako całość, poprzez działającą przy KEP Radę ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek lub głosami poszczególnych biskupów - przypominał zasadach, którymi wobec migrantów powinni kierować się katolicy. Dziś, 24 września, pod hasłem „Wolni by wyjechać, wolni by pozostać” Kościół obchodzi 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Fala migrantów i uchodźców, która zaczęła napływać do Europy w XXI wieku, stanowiła wcześniej w Polsce raczej problem teoretyczny, a konieczność solidarności krajów Unii Europejskiej w przyjmowaniu migrantów, traktowano jako kwestię polityczną do rozwiązania na poziomie negocjacji rządu z przedstawicielami Brukseli.
Sytuacja zmieniła się radykalnie latem 2021 roku, kiedy to przy zaangażowaniu reżimu Łukaszenki, dążącego do destabilizacji Unii, przez granicę polsko-białoruską zaczęli przedzierać się uchodźcy, głównie z państw Bliskiego Wschodu i Afryki. Dramatyczne wydarzenia na granicy spolaryzowały społeczeństwo.Na sytuację szybko zareagował Kościół katolicki w Polsce. Już 22 sierpnia 2021 r. przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko wydał komunikat „W sprawie uchodźców docierających do Polski”.
2021 rok: Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską
Na początku tego komunikatu przywołano kilka wypowiedzi ostatnich papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II „Nakaz zawarty w słowach Jezusa: «byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie», pozostaje całkowicie w mocy w każdych okolicznościach i jest wyzwaniem dla sumienia wszystkich, którzy chcą iść Jego śladami” (1997) oraz słowa papieża Franciszka na 104 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: „Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki” (2018 r.).Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w komunikacie zawarł konkretne wskazówki postępowania: „Zdajemy sobie sprawę ze złożoności uwarunkowań geopolitycznych, wywołujących aktualne procesy migracyjne. Żywimy przekonanie, że odpowiedzialni za przestrzeganie prawa będą w pełni respektować międzynarodowe zobowiązania wobec osób poszukujących ochrony, w tym również prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Funkcjonariuszom Straży Granicznej – stojącym wobec trudnego wyzwania ochrony granic państwa – należy zapewnić możliwość kierowania osób przekraczających granicę do środków dla cudzoziemców. Wsparcia ze strony państwa domaga się też aktywność organizacji wspierających uchodźców, która w ostatnich latach została ograniczona”.
Wiernym Kościoła katolickiego przypomniano: „W świadomości katolików musi wybrzmieć nauka, aktualna od początku Kościoła, że zadaniem chrześcijanina jest rozpoznać i przyjąć Chrystusa w przybyszu. Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską”.
Zwracając się do „przedstawicieli wszystkich sił politycznych” przewodniczący Rady apelował, aby „kierowali się nade wszystko postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów i dobra wspólnego Polaków. Zrozumiała troska o własnych obywateli nie może być wystarczającą przesłanką uzasadniająca zamykanie granic przed poszukującymi schronienia”.
W komunikacie znalazło się upomnienie dla mediów: „Żaden przekaz medialny, relacjonujący nawet najtrudniejsze sprawy, nie może prowadzić do pogardy dla migranta”, a „dramaty ludzkie nie mogą stać się instrumentem do budzenia ksenofobicznych nastrojów, zwłaszcza budzonych w imię fałszywie rozumianego patriotyzmu, który poniża ludzi przybywających z innego regionu świata, innej kultury lub religii. Wywoływanie strachu przed drugim człowiekiem jest nieludzkie i niechrześcijańskie”.Przypomniano fakty z historii Polski, które także powinny zobowiązywać Polaków do gościnności i otwarcia granic przed uchodźcami: „Nasi przodkowie byli emigrantami i uchodźcami podczas zaborów, w czasie II Wojny Światowej i w latach komunizmu. Doświadczali pomocy ludzi innych kultur i religii. Odmawianie przybyszom ich fundamentalnych praw jest odwracaniem się od własnej historii i zaprzeczeniem naszego chrześcijańskiego dziedzictwa”.
2022 rok: Żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy
„Żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy, ma twarz matki z dzieckiem uciekającej z Ukrainy, przerażonej Kurdyjki z dziećmi leżącej w lesie na granicy polsko-białoruskiej” – mówił bp Krzysztof Zadarko w koszalińskiej katedrze rok temu, 25 września, w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy. Wspomniał „przemoczonych, głodnych i płaczących ludzi z Somalii, Nigerii, Syrii, Afganistanu. Zastanawiamy się, skąd oni się tutaj znaleźli. Gdy posłuchamy ich życiorysów, ich tragedii, wtedy człowiek okazuje się bezradny – zaczyna płakać tak jak oni” – podsumował.Na fakt, iż "migranci stali się częścią naszej codzienności także w Polsce" zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki. "Wszyscy należymy do jednej rodziny, tak migranci, jak i społeczności lokalne i wszyscy mamy prawo do korzystania z dóbr tej ziemi” – mówił Przewodniczący Episkopatu podczas wieczornej modlitwy za uchodźców. Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” odbyło się 4 października 2022 roku w poznańskim sanktuarium św. Józefa. Metropolita poznański zwrócił uwagę, że rządy mają prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej imigracji przy poszanowaniu praw człowieka.„Istnieje jednak różnica między imigrantami, którzy uciekają z kraju z przyczyn politycznych, religijnych, etnicznych, wojen, a osobami, które poszukują nielegalnego wejścia do kraju lub wjeżdżają tylko po to, by polepszyć swoją sytuację materialną” – wskazywał abp Gądecki.
Nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów
Wkrótce potem, także w październiku 2022 r., podczas obrad Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim omawiano ponownie sprawę kryzysu uchodźczego. Padły wtedy ważne słowa, że „nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów, bo wszyscy mają tę samą godność osobową i wartość w oczach Boga”.
W komentarzach po obradach bp Krzysztof Zadarko doceniając postawę społeczeństwa wobec uchodźców z Ukrainy, ocenił, „że jesteśmy świadkami wielkiego cudu rozmnożenia chleba”, ale po raz kolejny przestrzegł też przed niebezpieczeństwem wykorzystywania problemu uchodźców do celów politycznych czy ideologicznych. Wyraził niepokój, iż w polskiej przestrzeni publicznej pojawiają się też takie hasła, jak: „Stop ukrainizacji Polski”.2023 rok: Otwartość względem migrantów jest praktykowaniem religijnych nakazów29 marca 2023 r. odbyło się w Warszawie kolejne posiedzenie Rady. W komunikacie po spotkaniu znalazł się apel „o zalegalizowanie humanitarnej pomocy niesionej przez wolontariuszy wszystkim migrantom w strefie przygranicznej, niezależnie od ich statusu, narodowości czy miejsca przekraczania granicy, a którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia życia. Każda śmierć na polskiej granicy powinna być dla nas wstrząsem, przynaglającym do poszukiwania takich rozwiązań, w ramach których oczywista obrona granic nie będzie łączyła się z zawieszeniem humanitarnego podejścia do drugiego człowieka.
”W trakcie spotkania omówiono ideę tworzenia „korytarzy humanitarnych” jako metody bezpiecznego, kontrolowanego zarządzania migracjami przymusowymi. „Otwartość i solidarność względem migrantów nie są dla chrześcijanina wyłącznie odruchem humanitarnym, lecz nade wszystko praktykowaniem religijnych nakazów i moralną powinnością” – czytamy w komunikacie.
W imię fałszywego patriotyzmu nie wolno wzbudzać niechęci wobec przybyszów
12 lipca 2023 r. Rada KEP wydała kolejny komunikat w sprawie toczącej się w Polsce debaty o migrantach i uchodźcach. Zaapelowano do wszystkich jej uczestników, polityków, publicystów i mediów o „rzetelne i odpowiedzialne, zgodne z faktami i wolne od ideologii prezentowanie sytuacji uchodźców i migrantów w Polsce i Unii Europejskiej”.
Krytycznie oceniono rządowy pomysł, w którym znalazł się punkt dotyczący migrantów. „Polskie bogate doświadczenia migracyjne, chrześcijańskie dziedzictwo, ale także niezwykłe, spontaniczne, godne najwyższego uznania zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy uciekinierom wojennym z Ukrainy powinny nas szczególnie predysponować do propagowania idei mądrej gościnności i solidarności – konstytutywnych dla wiary chrześcijańskiej. Sposobów ich praktykowania nie ma potrzeby czynić przedmiotem referendalnych rozstrzygnięć”.
Zaapelowano: „Prosimy, aby w poszukiwaniu rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierować się nade wszystko postawami otwartości, szacunku wobec migrantów i uchodźców oraz szeroko rozumianego dobra wspólnego. Wiąże się to z gotowością do wykraczania poza perspektywę tylko narodową, natomiast przybyszów zobowiązuje do szacunku do naszej kultury, religii, prawa i zasad bezpieczeństwa”.
Przestrzegano przed rozbudzaniem uczuć ksenofobii: „Nie można ulegać pokusie, by w imię fałszywie rozumianego patriotyzmu czy politycznych kalkulacji rozbudzać lęk, wrogość czy niechęć w stosunku do przybyszów, zwłaszcza z powodu ich statusu, religii lub pochodzenia”.
W dokumencie wezwano władze państwowe do konkretnych rozwiązań: „W Polsce powinny zostać podjęte próby wypracowania odpowiedzi na nowe, ale już poważnie obecne wyzwania, takie jak: zasady polityki migracyjnej, ochrona praw pracowniczych migrantów zarobkowych, wprowadzenie realnych mechanizmów integracji (również w celu uniknięcia zjawisk gettoizacji), objęcie wszystkich dzieci migrantów systemem oświaty, sfinansowanie programów nauki języka polskiego, zapewnienie godnej pomocy socjalnej przebywającym w Polsce osobom w postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej”.
Do modlitwy w intencji migrantów, zwłaszcza ofiar kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, zachęca wspólnota St’Egidio organizując w tym dniu nabożeństwa ekumeniczne pod hasłem: „Umrzeć z nadziei”.
Natomiast JRS Poland – Jezuicka Służba Uchodźcom w Warszawie – zaprasza dziś na Festiwal Wielu Kultur. "Celebrujemy różnorodność naszych kultur poprzez szeroką gamę potraw z całego świata, muzykę i tańce, ale przede wszystkim przez rozmowy i wspólną modlitwę" - informują organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się na terenie sanktuarium Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. O godzinie 13.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarko, Delegata Komisji Episkopatu Polski ds. Imigracji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.