Reklama

Rosja wykorzystuje głód jako broń - powstaje raport na ten temat

Międzynarodowa grupa prawników we współpracy z Urzędem Prokuratora Generalnego Ukrainy przygotowuje dokumentację nt. zbrodni wojennych dla Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), oskarżającą Rosję o umyślne wywołanie głodu na świecie. Poinformował o tym ukraiński portal Ukrinform, powołując się na londyński dziennik "The Guardian".

Reklama

"Celem działań prawników jest udokumentowanie tych przypadków, gdy agresorzy rosyjscy wykorzystywali głód jako broń wojenną" – stwierdzono w oświadczeniu grupy. Podkreślono, iż dowody tego rodzaju działań będą przekazywane Trybunałowi, aby on rozpoczął proces sądowy z wysunięciem oficjalnych oskarżeń przeciw prezydentowi Rosji W. Putinowi.

W związku z tym starszy prawnik firmy Global Rights Compliance (GRC; założonej w 2013, z główną siedzibą w Hadze) Yusuf Khan wyjaśnił, iż podczas pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę "uczynienie [przez Moskwę] z żywności broni dokonywało się w trzech etapach". Najpierw było to otoczenie niektórych miast ukraińskich i tym samym uniemożliwienie wywożenia stamtąd żywności. Potwierdzone incydenty dotyczą śmierci 20 cywilnych mieszkańców Czernihowa 16 marca 2022. Rosjanie ostrzelali wówczas miejsce, w którym ludzie stali w kolejce po chleb i inne wyroby spożywcze. Inna wiadomość dotyczy Mariupola, w którym wstrzymano dostawy żywności, a korytarze z pomocą humanitarną albo zablokowano albo zbombardowano. W efekcie ludzie znaleźli się w warunkach sztucznie wywołanego głodu i mieli wielkie trudności z ucieczką albo wręcz nie mogli tego zrobić.

Drugi etap to zniszczenie przez Rosjan zapasów żywności i wody pitnej, jak również źródeł energii na całej Ukrainie. Dokumentacja grupy prawników wskazuje, że obiekty te były niezbędne dla ludności cywilnej do przeżycia. Podkreślono, że tego rodzaju ataki były "zbrodniami nie ze względu na swe skutki, ale dlatego, że były zamierzone".

I wreszcie trzeci etap stanowią podejmowane przez Rosję próby niedopuszczenia bądź ograniczenia eksportu zboża i innych artykułów spożywczych z Ukrainy. "Widzieliśmy, jak Rosja atakowała budynki ze zbożem na Dunaju i demonstrowała siłę na Morzu Czarnym" – stwierdził Khan.

Według dziennika angielskiego w opracowywaniu pełnej dokumentacji oskarżeń pod adresem Rosji GRC będzie współdziałać z prokuraturą generalną Ukrainy do końca następnego roku. Celem tego przedsięwzięcia jest zgłoszenie wniosku w tej sprawie zgodnie z art. 15 Statutu Rzymskiego, co umożliwi stronom trzecim przekazywanie wiadomości o prawdopodobnych zbrodniach wojennych prokuratorowi MTK.

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze jest pierwszym w dziejach stałym sądem międzynarodowym, utworzonym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o popełnienie najcięższych zbrodni, np. ludobójstwa, przeciw ludzkości, wojennych i aktów agresji, dokonanych po 1 lipca 2002. Utworzono go na podstawie uchwalonego 17 lipca 1998 Statutu Rzymskiego, wypracowanego w siedzibie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w stolicy Włoch. MTK rozpoczął działalność 1 lipca 2002. Od 11 marca 2021 na czele Trybunału stoi Polak prof. Piotr Hofmański.

W marcu br. MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji W. Putina i rzeczniczki praw dziecka w tym kraju Marii Lwowej-Biełowej, oskarżonych o współudział w nielegalnym wywozie dzieci ukraińskich do Rosji. W odpowiedzi na te działania Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie przeciw MTK, zarzucając jego sędziom działania bezprawne, sprzeczne z rosyjskim Kodeksem Karnym. Na opracowanej na tej podstawie liście poszukiwanych znalazł się m.in. prezes MTK, wspomniany sędzia P. Hofmański.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama