Wspaniały triumf Hurkacza

Hubert Hurkacz pokonał Rosjanina Andrieja Rublowa 6:3, 3:6, 7:6 (10-8) w finale turnieju tenisowego ATP Masters 1000 na twardych kortach w Szanghaju. To jego drugi triumf w imprezie tej rangi, po zwycięstwie w Miami w 2021 roku.

Mecz był niezwykle wyrównany i decydował się w tie-breaku, w którym Rublow również miał piłkę meczową. Hurkacz wykazał się stalowymi nerwami, obronił ją i odniósł jeden z największych sukcesów w karierze.

To jego siódmy tytuł. Za zwycięstwo otrzyma 1,26 mln dolarów. Rublow musiał zadowolić się połową tej sumy.

Wśród chińskiej widowni, która raczej sprzyjała rozstawionemu z numerem piątym Rosjaninowi, mecz oglądał zwycięzca tego turnieju, legenda tenisa Szwajcar Roger Federer.

Hurkacz rozpoczął pojedynek od asa serwowego i w ten sam sposób zakończył pierwszego seta, którego pewnie wygrał dzięki przełamaniu serwisu rywala w szóstym gemie. Drugi set był odwrotnością pierwszego. To wyżej notowany Rosjanin dominował, przełamał serwis Polaka w drugim gemie i przewagi nie oddał.

W trzecim secie obaj utrzymywali swoje podanie, choć w dziewiątym gemie Rublow musiał się napocić i obronić piłkę meczową. Rozstrzygał więc tie-break, który rozpoczął się od przełamania serwisu Hurkacza. 25-letni tenisista z Moskwy objął prowadzenie 5-2, ale Hurkacz wytrzymał presję i w najtrudniejszych momentach serwował asy. Obronił też piłkę meczową, a sam wykorzystał czwartą.

"Andriej, jesteś fantastycznym facetem. Każdy mecz z tobą jest niesamowity, każdy z nas może wygrać" - zwrócił się Hurkacz do rywala. Był to ich piąty pojedynek i trzecia wygrana Hurkacza.

"Moja babcia ma dzisiaj urodziny i jej dedykuję zwycięstwo. To była wielka przyjemność grać tutaj. Na koniec chcę podziękować widzom. Stworzyliście wspaniałą atmosferę" - dodał.

26-letni wrocławianin po raz ósmy zagrał w finale zawodów ATP. To jego siódmy tytuł, a drugi w imprezie Masters 1000, po sukcesie dwa lata temu w Miami. Latem ubiegłego roku dotarł też do decydującego pojedynku turnieju tej rangi w Montrealu, ale przegrał.

Hurkacz zapewnił sobie awans z 17. na 11. miejsce w światowym rankingu i liczy się w walce o udział w kończącym sezon turnieju masters - ATP Finals w Turynie, z udziałem ośmiu najlepszych tenisistów.