Seria mitologicznych opowieści i kilka rzeczywistych wydarzeń z historii Ugandy, które urosły do rangi narodowych symboli, zostanie przypomniana przez kolekcję animowanych filmów i komiksów w ramach inicjatywy pod nazwą „Superbohaterowie Ugandy”.
Projekt ruszył po auspicjami Ministerstwa Turystyki we współpracy z platformą Travel Tube, której celem jest prezentowanie różnorodnej kultury i historii krajów Afryki.
Seria "Superbohaterowie Ugandy" łączy dawne legendy ze wspomnieniami współczesnych herosów kulturowych. Projekt ma na celu przypomnienie wyjątkowych historii, pielęgnację dziedzictwa kulturowego, jednocześnie rozwijając poczucie dumy narodowej i inspirując widzów do "przyjęcia własnego wewnętrznego superbohatera".
Stąd obok mitycznych postaci pojawia się np. reprezentacja „bosonogich piłkarzy” z 1956 r. Była to drużyna ówczesnej Bugandy (obecnej Ugandy - kraj uzyskał niepodległość w 1962 r.) wybrana na tournée po Anglii, gdzie rozegrali 11 meczów, z czego siedem przegrali, decydując się na grę boso, ponieważ buty będące nowością okazały się niewygodne.
Seria przybliża postacie mistyczne, jak np. dawne bóstwo wojny, Kibuuka Omumbale, który wg. mitologii służył radą kabakom (królom) Bugandy w czasie wojen, chorób i innych katastrof.
W pierwszej serii pojawia się też postać księżniczki Nakayimy , która była pierwszą żoną Ndahury, króla boskich Bachwezi, którzy wg. legend założyli królestwo Kitara. Nakayima miała posiadać moc błogosławienia bezpłodnych kobiet i leczenia nieuleczalnych chorób.
Wśród opowieści, nie brakuje też historii najnowszej, o słynnym srebrno-grzbietym gorylu Ndahura, z rodziny Bitukura, który zginął w 2016 roku w parku narodowym Bwindi. Majestatyczny samiec spadł z 50 metrowego drzewa, licząc 28 lat.
Podczas niedawnej premiery książek w Muzeum Narodowym Ugandy, minister turystyki Tom Butime, wskazał, że projekt nie tylko wplata "bohaterskie opowieści z przeszłości w tkankę teraźniejszości, ale także podkreśla znaczenie zachowania kultury i potęgi technologii".
„W epoce cyfrowej wypełnienie luki między młodym pokoleniem a historią ma kluczowe znaczenie. Ten projekt oferuje rozwiązanie poprzez przedstawienie naszych historii we współczesnym formacie, który przemawia do dzisiejszej młodzieży i zaszczepia w niej głęboki szacunek dla naszej kultury” - wskazał Butime, dodając, iż celem jest „poprzez cyfryzację (...) połączyć nasze dziedzictwo ze społecznością globalną".
Animacje, którym głos podłoży zespół ugandyjskich aktorów i celebrytów, będą miały swoją premierę w grudniu w Kampali. Następnie zostaną zaprezentowane w innych częściach świata, m.in w USA, Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki i Kenii.
źródło: The Obserever
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.