W Monitorze Polskim postanowienie prezydenta o przedłużeniu okresu użycia PKW w Egipcie do 30 listopada

W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużeniu do 30 listopada okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Egipcie w ewakuacji obywateli polskich przebywających w Strefie Gazy. Zgodnie z poprzednim postanowieniem ta misja PKW miała trwać do19 listopada.

"Zgodnie z postanowieniem prezydenta siły kontyngentu są w ciągłej gotowości do wsparcia ewakuacji w porozumieniu ze służbami dyplomatycznymi i konsularnymi. W tym momencie taki lot nie jest zaplanowany, natomiast w razie potrzeby odbędzie się oczywiście bez zwłoki" - przekazał PAP w niedzielę rzecznik prasowy BBN Marcin Skowron.

W postanowieniu wskazano, że prezydent - na wniosek premiera - zdecydował, że "w okresie od dnia 20 do dnia 30 listopada 2023 r. zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy o liczebności do 150 żołnierzy wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem, w tym dwoma samolotami C-130 i jednym samolotem C-295".

W poprzednim postanowieniu prezydenta, wydanym 9 listopada, zapisano, że czas działania PKW w akcji ewakuacyjnej zaplanowano do 19 listopada.

W kolejnym postanowieniu wskazano, że PKW zostanie użyty w celu ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy z Arabskiej Republiki Egiptu w związku z koniecznością ochrony ich życia lub zdrowia.

"Ogólny zakres realizowanych zadań przez PKW będzie obejmował ewakuację i transport obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy z Arabskiej Republiki Egiptu do Rzeczypospolitej Polskiej. Rejonem działania PKW będzie Arabska Republika Egiptu. Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia" - czytamy w postanowieniu.

W ubiegły poniedziałek do kraju powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy. W ubiegłą sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera informował, że na terytorium Strefy Gazy znajdowali się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej - powyżej 25 osób. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zapewniał wówczas, że ewakuacja 18 polskich obywateli nie oznacza końca działań MSZ. Robimy wszystko, żeby ewakuować wszystkich naszych obywateli - oświadczył.

W czwartek Jabłoński w rozmowie z PAP podkreślał, że sprawa ewakuacji pozostałych w Strefie Gazy polskich obywateli jest bardzo trudna, bo zależy przede wszystkim od decyzji miejscowych partnerów. "W związku z tym czekamy na właściwe zgody od innych państw, pracujemy nad tym cały czas, jesteśmy w stałym kontakcie z Izraelem i Egiptem" - powiedział. Podkreślił, że nie może podać liczby osób, które jeszcze czekają na ewakuację do Polski, bo te dane "cały czas się tutaj zmieniają". Zaznaczył, że "część osób, które ubiegają się o ewakuację poprzez Polskę, ma też możliwości w innych państwach i stara się je wykorzystać", wskazywał, że były też takie osoby z polskim obywatelstwem, które wcześniej zdecydowały się na pozostanie na miejscu ze względów rodzinnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-5°C Wtorek
noc
-7°C Wtorek
rano
-3°C Wtorek
dzień
-2°C Wtorek
wieczór
wiecej »