Uwolnienie zakładników w ramach porozumienia z przywódcami Hamasu w Gazie nie nastąpi wcześniej niż w piątek - poinformował w środę późnym wieczorem Cachi Hanegbi, szef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i doradca premiera Benjamina Netanjahu ds. bezpieczeństwa narodowego.
"Negocjacje w sprawie uwolnienia naszych zakładników trwają. Rozpoczęcie ich uwalniania nie nastąpi przed piątkiem" - oznajmił Hanegbi w oświadczeniu wydanym przez biuro premiera Izraela.
W ramach umowy zawartej pomiędzy Izraelem i Hamasem ze Strefy Gazy uwolnionych zostanie około 50 kobiet i dzieci z ponad 200 porwanych z Izraela na początku października osób. Zakładnicy - zgodnie z informacjami obu stron i zwolnionych wcześniej osób - są obecnie przetrzymywani m.in. w tunelach biegnących pod powierzchnią palestyńskiej półenklawy.
Porozumienie Izraela z Hamasem przewiduje czterodniowe zawieszenie walk i uwolnienie około 50 kobiet oraz dzieci więzionych w Strefie Gazy w zamian za "pewną liczbę palestyńskich kobiet i dzieci, przebywających w izraelskich więzieniach" - poinformowały zaangażowane w negocjacje władze Kataru. W ramach umowy do Gazy wjedzie też "większa liczba konwojów humanitarnych" - podano w katarskim oświadczeniu.
Porozumienie stanowi również, że za każdy dodatkowy dzień przerwy w walkach zwolnionych zostanie kolejnych 10 zakładników Hamasu.
Według portalu Times of Israel w umowie nie do końca jeszcze sprecyzowane są niektóre kwestie dotyczące mechanizmu uwolnienia zakładników i rozpoczęcia zawieszenia broni. Hamas oświadczył, że rozejm zacznie się w czwartek o godzinie 10:00 czasu lokalnego, natomiast Izrael oficjalnie tego jeszcze nie potwierdził.
Izraelskie wojsko ocenia, że Hamas przetrzymuje w Gazie 239 zakładników - w tym obcokrajowców - porwanych z Izraela w czasie ataku z 7 października. Do porozumienia doszło po narastającej presji zewnętrznej na władze Izraela w sprawie umożliwienia wjazdu do Gazy pomocy humanitarnej oraz wewnętrznej, płynącej ze strony rodzin porwanych, domagających się działań w sprawie ich uwolnienia.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.