Biednych wciąż jest bardzo wielu

Krakowska Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy "Raport o biedzie", z którego wynika, że 1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb, w skrajnym ubóstwie zaś żyje w Polsce blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów.

Dodaje, że osoby ubogie, codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że ciężko słucha się ich opowieści. - Życie w biedzie to powolne umieranie ciała i ducha. Odbiera ludziom marzenia i pozbawia planów. Utwierdza ich w przekonaniu, że zasługują jedynie na to, co mają. A nie mają nic. Ubóstwo pozbawia ich szacunku do samych siebie, brutalnie zabija pasje, wycofuje z relacji - wskazuje J. Sadzik.

Rodziny włączone do Szlachetnej Paczki w 2022 r. dysponowały średnio miesięcznie kwotą 436 zł na osobę, czyli 14 zł na dzień. - Wydarzenia minionych trzech lat zbierają swoje opóźnione żniwo w wielu polskich domach. Znacząco pogorszyła się ich sytuacja ekonomiczna. Z wielu rzeczy możemy zrezygnować, ale nie z żywności, tymczasem 3  proc. Polaków nie stać na podstawowe zakupy. Mięsa, ryb i owoców nie kupuje 5 proc. Wykupienie leków na receptę stanowi problem nie do przeskoczenia dla 8 proc Polaków - opisuje prezes stowarzyszenia.

Magdalena Łukasik, menedżerka ds. badań i analiz oraz współautorka "Raportu o biedzie" zauważa, że ubóstwo to zjawisko wielowymiarowe - nie sposób powiedzieć, że jest jeden powód inicjujący biedę, gdyż to współwystępowanie wielu czynników jednocześnie. - Wpływ na zasięg ubóstwa mają takie czynniki jak źródło utrzymania, poziom wykształcenia, wiek, niepełnosprawność czy miejsce zamieszkania. Znaczenie będzie miało w jakim jesteś wieku, czy mieszkasz w mieście czy na wsi, czy jesteś zdrowy czy chory. Do najbardziej zagrożonych biedą należą osoby utrzymujące się ze świadczeń społecznych innych niż emerytura i renta - w tej grupie skala ubóstwa skrajnego to około 12 proc. - wymienia.

W 81 proc. rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki przynajmniej jedna osoba jest chora lub z niepełnosprawnością. Blisko 10 tys. z nich nie jest w stanie pokrywać kosztów leczenia i rehabilitacji. Kryzys zagląda również do naszych domów - aż 7 proc. Polaków nie stać na bieżące opłaty za media, a 8 proc. ma problemy z regulowaniem czynszu.

Wraz z tegorocznym raportem powstało też badanie pt. "Na co nie stać Polaków". Wynika z niego m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen czterech na pięciu Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. Ubóstwo to jednak nie tylko braki materialne - bieda wielu osobom zabiera wszystko, także spokój, szacunek i bliskość.

Osoby ubogie potrzebują skutecznej pomocy - takiej, która odpowiada bezpośrednio na indywidualne potrzeby osób w trudnej sytuacji. Szlachetna Paczka działa według tego modelu od 20 lat. - Wolontariusze i wolontariuszki spotykają się z rodzinami i diagnozują, jaka pomoc ma szansę coś zmienić. Stąd w paczkach maszyny do szycia, narzędzia czy kursy doszkalające. Paczki zawierające żywność, środki chemiczne czy odzież na zimę pozwalają wziąć oddech i chociaż przez kilka tygodni nie martwić się o kolejny dzień, bo żeby móc coś zmienić, trzeba mieć do tego siłę. Dlatego zachęcamy, by już dziś włączyć się w naszą inicjatywę - namawia M. Łukasik.

Szczegółowe informacje o tegorocznej odsłonie akcji oraz przygotowanych badaniach są dostępne na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
14°C Niedziela
noc
wiecej »