Prawie 400 osób zmarło z głodu, w ostatnich miesiącach w regionach Tigray i Amhara w Etiopii - informuje serwis africanews.
Informacje o ofiarach śmiertelnych głodu podawane już były wcześniej przez lokalnych urzędników, jednak rząd Etiopii utrzymywał, że doniesienia te są „całkowicie błędne”.
Obecnie liczba ofiar została potwierdzona przez biuro rzecznika praw obywatelskich Etiopii, które wysłało ekspertów do regionów dotkniętych suszą i skutkami dwuletniej, zakończonej w listopadzie 2022 r. wojny domowej.
Dane podane przez biuro rzecznika praw obywatelskich Etiopii, potwierdzają, że w ciągu ostatniego półrocza w Tigrayu z głodu zmarło 351 osób, a w Amharze 44 osoby.
Zarazem, wg informacji uzyskanych przez agencję Associated Press, tylko niewielka część potrzebujących w Tigrayu otrzymuje pomoc żywnościową, której dostawy zostały wznowione po okresie przerwy spowodowanej odkryciem „zakrojonego na dużą skalę” planu kradzieży zboża, dostarczanego w ramach pomocy humanitarnej.
ONZ i USA zawiesiły dostawy pomocy w tych rejonach w marcu 2023 r. , a w czerwcu zawieszenie dostaw objęło resztę Etiopii. Darczyńcy obwiniają o oszustwo etiopskich urzędników rządowych i wojsko.
Dostawy zostały wznowione w grudniu, po wprowadzeniu reform mających na celu zapobieganie kradzieży, jednak według władz Tigrayu pomoc nie dociera do potrzebujących.
Obecnie ponad 20 mln ludzi w całej Etiopii potrzebuje pomocy humanitarnej z powodu suszy, konfliktów i zastoju gospodarki.
Według danych Ethiopia Nutrition Cluster, podawanych przez AP, wskaźniki niedożywienia wśród dzieci w regionach Afar, Amhara i Oromia wahają się od 15 proc. do 47 proc. , natomiast wśród przesiedlonych dzieci w Tigrayu wskaźnik ten wynosi 26,5 proc.
Region Tigray, zamieszkany jest przez 5,5 miliona ludzi, był centrum dwuletniej wojny domowej, w której zginęły setki tysięcy osób.
Konflikt, zakończył się w listopadzie 2022 r. podpisaniem porozumienia pokojowego.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.