W Krakowie rusza akcja "Miejsce przyjazne seniorom". Kawiarnie, sklepy, apteki, instytucje kulturalne i edukacyjne, które mają ofertę usług i zniżek dla osób starszych mają szansę zdobyć specjalny certyfikat.
Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i spraw społecznych Elżbieta Lęcznarowicz i wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.
"Projekt zakłada uwrażliwienie otoczenia i zwrócenie uwagi sektora komercyjnego, że wkrótce seniorzy to będzie główny klient i im szybciej się do tego przygotujemy, tym lepiej. Do południa osoby aktywne zawodowo są w pracy. W tym czasie seniorzy bardzo chętnie poszliby do teatru czy kina" - mówiła we wtorek dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie Wioletta Wilimska.
Miejsca przyjazne seniorom mogą zgłaszać instytucje, firmy, urzędy, organizacje lub grupa co najmniej 10 osób drogą mailową bądź listownie na adres Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.
Każde z tych miejsc odwiedzi komisja konkursowa. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie certyfikatów odbędzie się w grudniu. Miejsca przyjazne seniorom będą oznaczone specjalnym znakiem i promowane m.in. w serwisach internetowych, z których korzystają starsi.
Podobne akcje były już prowadzone w Gdyni, Tomaszowie Mazowieckim i Wrocławiu. W Krakowie nowością jest to, że swoje siły połączyły samorząd województwa i władze miasta. Jeśli akcja się powiedzie, będzie realizowana także w innych miejscowościach Małopolski.
Według seniorów, obecnych na wtorkowym podpisaniu porozumienia, najważniejsze w miejscu przyjaznym dla nich są: korzystna oferta cenowa, dogodny dojazd i wejście nie stwarzające kłopotów osobom mniej sprawnym. "Starsi nie jeżdżą zbyt często po świecie, ale są bardzo otwarci na spotkania z podróżnikami, pokazy slajdów, wystawy i wykłady" - powiedziała PAP Janina Buda przewodnicząca Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.
Spośród 755 tys. mieszkańców Krakowa, aż 143 tys. czyli 19 proc. ukończyło 60 lat, a ponad 170 osób obchodziło już setne urodziny. Od 2009 r. działa serwis internetowy "Kraków dla seniora". Kraków jako pierwsze miasto w Polsce przystąpił do Koalicji na Rzecz Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci", która ma ułatwić starszym internautom korzystanie z nowych technologii.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.