Bez wsparcia duchowego i materialnego Kościoła misjonarze nie mogą służyć ubogim - powiedział przewodniczący KEP ds. misji bp Jan Piotrowski. Apelując o hojną jałmużnę na rzecz misji przypomniał, że w Kościele nie działa się w pojedynkę, ale jako wspólnota.
W II niedzielę Wielkiego Postu - 25 lutego, Kościół katolicki będzie obchodził niedzielę "Ad Gentes", która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku przebiegnie ona pod hasłem "W Kościele jesteśmy wspólnotą misyjną".
"Dziękujemy Bogu za misjonarki i misjonarzy pochodzących z Polski, którzy mimo wielu trudnych wyzwań ofiarnie posługują w 99 krajach misyjnych dając świadectwo wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi" - napisał bp Piotrowski w przekazanym PAP komunikacie.
Zaznaczył, że we wspólnocie Kościoła, każdy jest w stanie znaleźć przestrzeń do aktywności duchowej i materialnej na rzecz misji
"W Kościele jesteśmy misjonarzami nie w pojedynkę, ale jako wspólnota" - zaznaczył bp Piotrowski. Przyznał, że nie wszyscy wyjeżdżają na placówki misyjne w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji i Oceanii, natomiast "wszyscy możemy służyć misjom poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień i niedostatków życiowych w intencji misji, a także żywe zaangażowanie w zdobywanie środków finansowych i materialnych na misje".
Podkreślił, że bez zaangażowania duchowego i materialnego całego Kościoła "misjonarze nie byliby w stanie wypełniać swych zadań i służyć ubogim".
Bp Piotrowski zaapelował, aby Wielki Post skłonił wszystkich "do hojnej jałmużny na rzecz misji". "Zachęcam, by środowiska misyjne w Polsce podejmowały w tym czasie łaski nowe i pożyteczne inicjatywy duszpasterskie" - napisał.
Zwrócił uwagę, że "misje ubogacają duchowo" także tych, którzy działają na tzw. zapleczu stając się "źródłem Bożego błogosławieństwa". "Ci, którym pomagamy na misjach odwdzięczają się modlitwą i wypraszają nam potrzebne łaski. Modlą się również za zmarłych darczyńców misji, błagając Pana Boga o ich wieczne zbawienie" - napisał bp Piotrowski.
Zaapelował także o modlitwę o nowe powołania misyjne. "Niech nasze rodziny i parafie pomagają powołanym w odczytaniu ich misji i jej wypełnieniu" - zachęcił hierarcha. Jak zaznaczył, "ta modlitwa powinna być coraz gorętsza, zważywszy ogrom potrzeb misyjnych".
Według danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji wśród 1690 misjonarzy z naszego kraju jest 272 księży diecezjalnych (fidei donum), 1377 osób konsekrowanych w tym 619 sióstr zakonnych i 758 zakonników oraz 41 misjonarzy świeckich. Rok wcześniej na misjach pracowały 1743 osoby. Wśród nich było 287 księży diecezjalnych, 787 zakonników, 629 sióstr zakonnych i 40 misjonarzy świeckich. To oznacza, że w ciągu roku ubyło 53 misjonarzy.
Do wyjazdu na misje kandydaci przygotowują się w Centrum Formacji Misyjnej (CFM) w Warszawie.
Konferencja Episkopatu Polski we wrześniu 2005 r. powołała Dzieło "Ad Gentes", które w celu wsparcia posługi misjonarzy organizuje w II niedzielę Wielkiego Postu zbiórkę do puszek. Zebrane fundusze przekazywane są, co roku na realizację projektów misyjnych w zakresie pomocy edukacyjnej, zdrowotnej, charytatywnej oraz tzw. ogólne związane z działalnością ewangelizacyjną.
Dzieło "Ad Gentes" można także wesprzeć, wysyłając SMS na numer 72032 o treści "Misje" (koszt 2,46 zł z VAT). Dzięki życzliwości operatorów sieci komórkowych całość kwoty trafia do misjonarzy. Można także wpłacać ofiary na konto Dzieło "Ad Gentes" 66-1240-1037-1111-0010-1498-4506.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.