Ponad 1700 kościołów w Austrii, Czechach i Słowacji uczestniczy w tegorocznej „nocy otwartych kościołów”. Od popołudnia 27 maja do późnej nocy Kościoły chrześcijańskie przygotowały ponad 3300 wydarzeń duchowych, muzycznych i kulturalnych. Nie zabraknie też miejsca na poważne dyskusje wokół ważnych problemów interesujących wiernych, m.in. wokół tematyki „świat w 78 dni po Fukushimie”
W Austrii w akcji uczestniczyć będzie 716 kościołów parafialnych oraz świątynie wszystkich 14 Kościołów skupionych w Ekumenicznej Radzie Kościołów Austrii. W ośmiu diecezjach Czech otwartych będzie 920 kościołów, a w słowackich diecezjach Nitra i Trnawa – sto.
Wielogodzinne wydarzenie rozpocznie 10-minutowe bicie dzwonów wszystkich świątyń uczestniczących w „nocy otwartych kościołów”. Centralne nabożeństwo ekumeniczne będzie sprawowane w katedrze koptyjskiej na terenach ONZ w Wiedniu.
Według prezydenta Republiki Austrii, Heinza Fischera, ważnym aspektem „nocy otwartych kościołów” jest nie tylko możliwość zwiedzenia historycznych obiektów kościelnych i ich zabytków, ale także fakt, że każdy w tym czasie znajdzie coś dla siebie: chwile skupienia, przeżycia duchowe, możliwość uczestniczenia w interesujących go dyskusjach.
Metropolita Wiednia, kard. Christoph Schönborn podkreśla, że jako chrześcijanie różnych wyznań jesteśmy na wspólnej drodze w wierze w Jezusa Chrystusa. W „noc otwartych kościołów” otwieramy szeroko drzwi naszych świątyń, a „otwarte drzwi stanowią pierwszy krok w kierunku innych, którym w ten sposób ukazujemy oblicze Kościoła”.
Wielką atrakcją „nocy otwartych kościołów” jest możliwość zwiedzania miejsc zazwyczaj niedostępnych. W Wiedniu np. zostanie po raz pierwszy udostępniona zwiedzającym kaplica św. Wirgiliusza. Kaplica została odkryta przypadkowo w 1973 r. w czasie prac związanych z budową linii metra. Zbudowana w latach 1220-1245 jest jednym z najważniejszych zabytków gotyku w Wiedniu. Obecnie można ją oglądać jedynie przez szybę, wychodząc z podziemnej stacji nieopodal katedry św. Szczepana. W „noc otwartych kościołów” będzie udostępniona zwiedzającym, tam też przygotowano specjalny program muzyki i recytacji średniowiecznych tekstów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.