W Poznaniu rozpoczął się Światowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego, w którym uczestniczyć będzie ponad trzystu specjalistów z najbardziej znaczących ośrodków akademickich i liturgicznych z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Japonii i Ameryki Łacińskiej. Organizatorem kongresu, który potrwa do 4 czerwca, jest Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego.
Wśród uczestników kongresu będzie prof. Johannes Berchmans Göschl, prezes zarządu głównego Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego i profesor Uniwersytetu Muzycznego w Monachium, prof. Nino Albarosa z Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie i prof. Giovanni Conti z Uniwersytetu Muzycznego i Konserwatorium w Lugano w Szwajcarii. Muzykolodzy dyskutować będą m.in. o podstawach interpretacji śpiewu gregoriańskiego, o praktyce wykonawczej śpiewu i o zagadnieniach rytmu gregoriańskiego.
– Reforma posoborowa wprowadziła do liturgii różne gatunki muzyki, „wyrzucając” w praktyce chorał – powiedział KAI ks. dr Mariusz Białkowski, jeden z organizatorów kongresu. Poznański muzykolog podkreśla, że trzeba dziś powracać do tej formy śpiewu, ponieważ zalew współczesnych gatunków muzyki zdeformował ducha liturgii. – Musimy sięgać do źródeł – podkreśla ks. Białkowski.
Organizatorzy kongresu przypominają, że działające od 30 lat Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego przyczyniło się do lepszego zrozumienia chorału na poziomie akademickim. – Warto odkryć piękno chorału i zrozumieć, że śpiew, nawet w wielkich świątyniach, może wybrzmieć bez żadnych urządzeń wspomagających i mikrofonów – mówi ks. Białkowski.
Podczas kongresu zaplanowano trzy rodzaje spotkań. Na poziomie akademickim odbędą się wykłady na temat śpiewu gregoriańskiego i jego interpretacji. W świątyniach Poznania zorganizowane zostaną spotkania liturgiczne, podczas których wybrzmi piękno chorału. Wreszcie na poziomie artystycznym odbędą się koncerty najlepszych zespołów światowych specjalizujących się w śpiewie gregoriańskim.
Uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie kongresu przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, a na jej zakończenie – bp Piotr Jarecki. Szczegółowy program Kongresu znajduje się na stronie www.choral.pl.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.