O wysiłkach podejmowanych przez Stolicę Apostolską na arenie międzynarodowej w obronie życia mówił w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych abp Francis Chullikatt
Watykański przedstawiciel przy ONZ wystąpił 3 czerwca na spotkaniu z udziałem 0,5 tys. młodzieży. Zostało ono zorganizowane przez misję stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych wspólnie z międzynarodowym stowarzyszeniem Młodych Identes i powstałym z jego inspiracji Powszechnym Parlamentem Młodzieży.
Spotkanie wpisuje się w przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie i do oenzetowskiej konferencji o problematyce młodzieżowej, która ma się odbyć w ramach drugiego Międzynarodowego Roku Młodzieży, trwającego od 12 sierpnia 2010 do 11 sierpnia 2011 r. pod hasłem „Dialog i wzajemne zrozumienie”. Na spotkaniu w Nowym Jorku 500 młodych ludzi w wieku od 16 do 30 lat słowami specjalnej modlitwy zobowiązało się do konsekwentnej obrony prawdy i przeciwstawiania kulturze śmierci. Byli to uczniowie i studenci 13 szkół średnich i 20 wyższych, w tym nowojorskiego seminarium duchownego i kolegium medycznego Kaplana. Młodym laureatom wręczono nagrodę za eseje, piosenki i wideo poświęcone obronie życia zgodnie z nauczaniem encykliki Jana Pawła II Evangelium vitae oraz roli młodzieży na tym polu. Nagroda nosi imię Fernando Rielo, zmarłego przed siedmiu laty hiszpańskiego filozofa i mistyka, założyciela ruchu Identes, który obejmuje zgromadzenia zakonne misjonarzy i misjonarek. Laureatom zapewniono darmową podróż i pobyt w Madrycie na sierpniowe Dni Młodzieży.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.