Reklama

Prof. Oklejak:Trybunał uchylił się od odpowiedzi

Władze Krakowa będą czekać na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie skierowane zostały cztery skargi kasacyjne dotyczące rozstrzygnięć Komisji Majątkowej - powiedział w środę PAP pełnomocnik prezydenta miasta ds. prawnych prof. Andrzej Oklejak.

Reklama

NSA zawieszał postępowania w tego typu sprawach do czasu rozpoznania przez TK wniosku SLD i zajęcia stanowiska, czy od decyzji Komisji Majątkowej można się odwołać.

"Trybunał uchylił się od odpowiedzi. Teraz NSA będzie musiał podjąć rękawicę i odpowiedzieć" - zaznaczył prof. Oklejak. "Myślę, że ten temat stanie przed NSA i oczekujemy w najbliższym czasie jego wypowiedzi" - dodał.

Do NSA trafiły skargi władz Krakowa na dwa orzeczenia Komisji Majątkowej dotyczące zakonu cystersów i dwa - dotyczące Bazyliki Mariackiej. "Uważamy, że w tych przypadkach są zarzuty merytoryczne, co do zasadności rozstrzygnięć" - powiedział pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. prawnych.

W środę TK orzekł, że jeden zapis z ustawy, na mocy której działała Komisja Majątkowa, jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o to, że ustawa nie określiła sama, z mienia których jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja można przekazać majątek Kościołowi, lecz odesłała w tej sprawie do rozporządzenia Rady Ministrów. Według TK jest to materia dla ustawy, a nie rozporządzenia. Skargę SLD na 6 innych przepisów ustawy umorzono. TK uznał też, że ustawa o Komisji nie naruszała równouprawnienia Kościołów. Przepis, który TK uznał za niekonstytucyjny, kwestionowali także przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego.

"Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego przyjąłem ze zdziwieniem, choć nie powinienem być zaskoczony, bo pewien ciąg wydarzeń w sprawie Komisji Majątkowej sugerował takie rozwiązanie" - dodał prof. Oklejak.

Jak mówił, najpierw wiele miesięcy trwało oczekiwanie na rozpoznanie wniosku przez TK, a potem były "pośpieszne działania rządu" zmierzające do przyjęcia przepisów kończących działalność Komisji Majątkowej (Komisja przestała działać 1 marca). "I wreszcie ta deska ratunku podana dla Trybunału, że skoro uchylono przepisy, to nie ma sensu rozpoznawania ich zgodności z konstytucją czy też nie" - powiedział prof. Oklejak.

Dodał, że rząd uchylając przepisy zaskarżone przez posłów zapomniał o jednym z nich, który dawał upoważnienie do wyznaczania mienia zamiennego dla kościelnych osób prawnych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, więc TK musiał się tą kwestia zająć i stwierdził niezgodność z konstytucją jednego przepisu.

"Nie chcę porównywać wagi spraw, ale TK rozpoznawał już kwestię nieobowiązujących przepisów co do ich zgodności z konstytucją. Była to kwestia stanu wojennego" - przypomniał prof. Oklejak.

Według niego skutki orzeczenia w przypadku stanu wojennego i zakres ewentualnych odszkodowań był dość niewielki, a w sprawie Komisji Majątkowej "orzeczenie merytoryczne oznaczałoby być może odszkodowania ze strony Skarbu Państwa".

Władze Krakowa wielokrotnie podnosiły fakt, że od decyzji Komisji Majątkowej nie można było się odwołać. W tej sprawie gmina w 2009 r. chciała wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego, ale Rada Miasta Krakowa nie wyraziła na to zgody.

Przed Komisją Majątkową do czasu zakończenie jej działalności nie zostało rozstrzygniętych osiem spraw, w których zaangażowana była gmina Kraków. Jedna z nich - dotycząca zakonu oo. dominikanów - trafiła przed sąd, bo Komisja nie uzgodniła stanowiska.

Prof. Oklejak przypomniał też, że toczą się postępowania karne dotyczące Komisji Majątkowej, miasto czeka na ich wynik i na to, czy któreś z orzeczeń komisji zostanie podważone.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama