„Ta Eucharystia jest wielkim dziękczynieniem za iskrę Bożego miłosierdzia wznieconą na krakowskiej ziemi” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski rozpoczynając Mszę św. przed nowo wybudowanym Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach. Właśnie dziś zostanie ono oficjalnie zostanie powołane. Po nabożeństwie w świątyni zostaną złożone relikwie papieża oraz poświęcone zostaną nowe budynki Centrum.
4. Centrum Jana Pawła II «Nie lękajcie się» chce być przestrzenią dla młodych, reprezentowanych dzisiaj przez uczestników Pielgrzymki Katechizowanych oraz tych, którzy przyjęli w tym roku sakrament bierzmowania. Błogosławiony Jan Paweł II stawiał na młodzież, wychodził do młodych, liczył na nich, wiązał z nimi nadzieję na odnowę Kościoła, bo sam zachował do końca młodość ducha.
Drodzy młodzi przyjaciele, młodzieży polska i młodzieży całego Kościoła – niech to Centrum będzie waszym punktem odniesienia. Tutaj zostały wmurowane w fundamenty kamienie, które przynieśliście na pamiętne spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI pięć lat temu. Zachęcał on was wtedy, byście budowali na Skale, którą jest Chrystus. A Jan Paweł II widział w was „«stróżów poranka» czuwających o świcie trzeciego tysiąclecia. (...) Nie lękajcie się zawierzyć [Chrystusowi]. On was poprowadzi, da wam siłę, byście szli za Nim każdego dnia i w każdej sytuacji” (Tor Vergata, 19 VIII 2000, n. 6).
Są dzisiaj z nami wolontariusze, którzy w budującym się Centrum będą mieli swój znaczący punkt odniesienia. Jakże nam wszystkim jest potrzebna kultura i duchowość wolontariatu, kultura i duchowość bezinteresowności, braterstwa i solidarności. Również tego stylu, tych postaw chcemy się uczyć w Centrum. Dziękuję dziś wszystkim, którzy wspierają szlachetną ideę wolontariatu i jej obecność w szerokim programie Centrum.
5. Dziękuję dziś z całego serca wszystkim, którzy wnieśli już swój wkład w budowę Centrum Jana Pawła II «Nie lękajcie się!» Dziękuję wszystkim, którzy nadają temu Centrum duchowy i materialny kształt. Dziękuję wszystkim osobom, wspólnotom, środowiskom, instytucjom i władzom. Wznosimy wielkie dzieło dla nas – dla pokolenia Jana Pawła II i dla przyszłych pokoleń. W ten mądry i trafny sposób utrwalamy dziedzictwo Błogosławionego Piotra naszych czasów. Jednocześnie zwracam się z gorącą prośbą o dalsze wspieranie budowy Centrum. Liczy się każda cegiełka. Liczy się każdy odruch serca. Liczy się każda pomoc!
Niech krakowskie Centrum Jana Pawła II będzie miejscem wiary, kultury i miłosiernej miłości. Niech promieniuje pokojem. Niech umacnia jedność międzyludzką i narodową. Niech tutaj panuje duch Jana Pawła II – duch szacunku do człowieka, duch otwartości i determinacji w budowaniu cywilizacji miłości, w kształtowaniu wrażliwości i wyobraźni miłosierdzia. Kraków zawsze promieniował wiarą rodzącą dzieła miłosierdzia. W szeregu postaci tworzących ewangeliczne oblicze miasta stoi święta Jadwiga Królowa, ksiądz Piotr Skarga z Bractwem Miłosierdzia, święty Brat Albert i święta Siostra Faustyna oraz wielu innych Świętych i wybitnych chrześcijan. Centrum Jana Pawła II sięga do tego dziedzictwa ducha i jest jego współczesnym wyrazem.
6. Drogie siostry, drodzy bracia, niech nas zjednoczy wspólna modlitwa. Niech nas zespala wdzięczna pamięć o Janie Pawle II, o darze jego służby i świętości. Niech nas umacnia jego orędownictwo w niebie. Amen.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.