“Etyka dla świata biznesu” – to temat dwudniowego (16 i 17 czerwca) spotkania przedsiębiorców i profesorów ekonomii z całego globu, które rozpoczęło się w Watykanie. Zorganizowała je Papieska Rada „Iustitia et Pax” wspólnie z Papieskim Ateneum Regina Apostolorum i Międzynarodowym Instytutem Fidelis, zajmującym się etyką biznesu. Odbywa się ono w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk.
W obrady wprowadził watykański sekretarz stanu. Przedstawił antropologiczne, duchowe i etyczne podstawy ekonomii w świetle katolickiej nauki społecznej. Przypomniał, że Kościół zawsze uważał przedsiębiorczość za istotną dla dobra wspólnego, zdając sobie równocześnie sprawę z zagrożeń egoizmu, szczególnie obecnych w dziedzinie ludzkiego działania.
Wyzwaniem dla przedsiębiorców jest „wyjść poza logikę zysku” bez rezygnowania z samego zysku. Konieczne jest, by uwzględniali oni nie tylko własny interes. Mają dbać o wszystkich „uczestniczących w życiu przedsiębiorstwa: pracowników, klientów, dostawców różnych czynników produkcji i wspólnotę, z którą jest związane” – wskazał kard. Tarcisio Bertone, cytując encyklikę Benedykt XVI Caritas in veritate.
Praktyczne przykłady solidarności w skali międzynarodowej przytoczył organizator spotkania, kard. Peter Turkson. Zwrócił uwagę, że do Unii Europejskiej wchodzą od samego początku kraje o różnym potencjale gospodarczym. Silniejsze z nich muszą wspierać słabsze, jak to było w przypadku pomocy dla Irlandii, Portugalii czy obecnie Grecji – przypomniał ghański purpurat stojący na czele watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.