Stworzyć współczesną Bibliotekę Aleksandryjską

Powinno stworzyć się zbiór najważniejszych dzieł w dorobku kulturalnym poszczególnych krajów Unii na wzór Biblioteki Aleksandryjskiej i przetłumaczyć je na język każdego narodu po to, by wszyscy mogli je poznać - uważa filozof, profesor Zygmunt Bauman.

Prof. Bauman uczestniczył w konferencji "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy", która towarzyszy otwarciu Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie niedaleko Sejn (Podlaskie). Konferencja potrwa do soboty. Biorą w niej udział m.in. poeci, myśliciele, a także miłośnicy twórczości Czesława Miłosza. Tytuł sympozjonu odnosi się do książki noblisty "Rodzinna Europa".

Według Baumana, to że Polska rozpoczęła prezydencję projektem "Rodzinna Europa", "świadczy o tym, że wstrzeliła się w dziesiątkę". "To jest właśnie kluczowa sprawa dla Europy", która jest Europą różnorodną, Europą diaspor - podkreślił.

Jednak "rodzinna Europa", jak dodał, to projekt bez gwarancji sukcesu, który zależy od ludzi - ile wysiłku w to włożą i czy nie zmienią się ich priorytety. Bauman przypomniał, że obecnie w Unii jest 27 krajów członkowskich, a wkrótce dołączą kolejne. "Będzie to ponad trzydzieści rozmaitych elementów tego tworu zwanego Europą, to trzydzieści rozmaitych bogatych wkładów kultury ludzkiej, trzydzieści rozmaitych tradycji, które warte są odczytania i przyjrzenia się" - podkreślił.

Profesor uważa, że jedną z dróg urzeczywistnienia projektu jest nowo powstałe Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Centrum dedykowane jest dialogowi międzykulturowemu na różnych pograniczach świata. Ma w praktyce edukować młodych ludzi na temat tych zagadnień.

Bauman dodał, że Unia nie powinna zajmować się tylko rolnictwem, budowaniem dróg czy stadionów w poszczególnych krajach, ale też "czynieniem swojego własnego dziedzictwa, swojego własnego spadku kulturowego dostępnym dla pozostałych członków Unii".

"Dzięki temu możemy wiedzieć, możemy poznać. A jak poznamy, to tylko od nas zależy, czy się rozsmakujemy w tym poznawaniu i byciu ze sobą, czy też na odwrót" - podsumował profesor Bauman.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »