Reklama

Sudan Płd: Jaki znak twój? Orzeł bielik

W Dżubie, stolicy przyszłego państwa, na placu w centrum elektroniczny zegar odlicza dni, godziny i sekundy. W sobotę największy kraj Afryki podzieli się na dwa państwa - Sudan i Republikę Południowego Sudanu. W godle republiki pojawi się afrykański orzeł bielik.

Reklama

W mieście trwają gorączkowe przygotowana do oficjalnych uroczystości. Po drogach pokrytych kurzem śmigają czarne limuzyny w eskorcie motocykli. To policjanci trenują jazdę w konwojach przed wizytą 3,5 tys. gości. Żołnierze ćwiczą marsze paradne.

Flagę nowego państwa zdobi niebieski trójkąt z żółtą gwiazdą na tle czarnego, czerwonego i zielonego pasa. Ten symbol obywatelom nowego państwa jest dobrze znany. To symbol Ludowej Armii Wyzwolenia i Ruchu Wyzwolenia (SPLM) - obecnej partii rządzącej.

W zeszłym tygodniu oficjalnie ogłoszono nowe godło państwowe. Jest nim orzeł bielik, tyle że afrykański. Od polskiego różni się tym, że ma brązowy korpus i białą głowę.

Wiadomo również, że walutą jednego z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych państw na świecie będzie południowosudański funt.

Od poniedziałku trwa zbiorowe nauczanie narodowego hymnu "Pobłogosław Boże Południowy Sudan". Tarik - kierowca motocyklowej taksówki zwanej "boda-boda" też uczy się tekstu. "Głupio by było się pomylić, kiedy cały świat na nas będzie patrzył. Tak długo czekałem na ten dzień" - powiedział w rozmowie z PAP.

"Słowa napisało wspólnie 49 sudańskich poetów" - powiedział PAP prof. Joseph Abuk, szef komisji, która była odpowiedzialna za ustanowienie hymnu. "Zależało nam, by tekst był o ludziach, bogactwie tej ziemi i o naszej historii".

"O, patrioci, powstańmy w ciszy i oddajmy hołd milionom ofiar, których krew spoiła nas w jedność" - głoszą słowa hymnu.

Wojna domowa w Sudanie była jednym z najkrwawszych konfliktów od czasów drugiej wojny światowej. Walki o podłożu etnicznym, religijnym i ekonomicznym pomiędzy północą a południem rozpoczęły się w 1956 roku i z krótkimi przerwami toczyły się przez następne 50 lat. Zginęły ponad dwa miliony ludzi, a ponad cztery miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

W 2005 roku w Addis Abebie podpisano porozumienie pokojowe. Na jego mocy w styczniu 2011 roku odbyło się referendum. 98,9 proc. mieszkańców południa opowiedziało się za oddzieleniem od północy. 9 lipca Republika Południowego Sudanu ogłosi niepodległość. Na mapie świata pojawi się państwo z numerem 193.

Niestety niepodległość Republiki Południowego Sudanu nie gwarantuje, że zapanuje pokój. Według szacunków ONZ od początku roku w wyniku walk plemiennych i starć uzbrojonych grup rebelianckich zginęło ponad 1800 ludzi. Z obszarów ogarniętych przemocą uciekło ponad ćwierć miliona.

Najwięcej - 100 tys. ludzi uciekło ze spornego rejonu Abyei, który w maju został zajęty przez Sudańskie Siły Zbrojne (SAF) z północy. Na mocy ustaleń pokojowych sprzed sześciu lat regionowi Abyei obiecano osobne referendum organizowane w tym samym czasie, co referendum niepodległościowe południa, jednak nie doszło ono do skutku, bo między południem i północą wybuchł spór o to, kto jest uprawniony do głosowania. Pertraktacje na temat przynależności regionu Abyei zostały odłożone do czasu oficjalnego ogłoszenia niepodległości przez południe.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, SUDAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Sobota
wieczór
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama