Reklama

POGP: w sierpniu nastąpił długo oczekiwany spadek importu LPG z Rosji

Udział rosyjskiego LPG w imporcie do Polski spadł z 53 proc. w I półroczu br. do 37,5 proc. w sierpniu br., ale ceny tego paliwa wzrosły - poinformował dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Dodał, że w październiku dostawy z Rosji mogą spaść poniżej 30 proc.

Reklama

Dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) Bartosz Kwiatkowski poinformował PAP, że z najnowszych danych celnych za sierpień 2024 r. wynika, że nastąpił "długo oczekiwany" spadek importu LPG z Rosji.

"W sierpniu polscy przedsiębiorcy sprowadzili do Polski stamtąd 75 tys. ton LPG, najmniejszy wolumen gazu od maja 2022 r., o jedną czwartą mniej, niż w lipcu. W efekcie udział gazu rosyjskiego w strukturze polskiego importu spadł w sierpniu do 37,5 proc. w ujęciu miesięcznym" - podkreślił Kwiatkowski. Dodał też, że POGP oczekuje, że w październiku udział rosyjskiego importu spadnie poniżej 30 proc.

POGP informowała wcześniej, że w I połowie br. udział rosyjskiego LPG w imporcie do Polski wzrósł z 50 do 53 proc. Organizacja tłumaczyła wówczas, że to efekt niskiej ceny rosyjskiego paliwa.

Kwiatkowski zwraca uwagę, że "znaczący spadek rosyjskiego importu już został zdyskontowany w cenach detalicznych LPG w Polsce, które od lipca wzrosły o ok. 15 gr."

Jego zdaniem nowe dane wskazują, że oczekiwania dotyczące wzrostów cen autogazu w zimie mogły być przeszacowane i skutki embargo dla konsumentów będą mniejsze, niż pierwotnie oczekiwano. "Takiemu scenariuszowi sprzyja także sytuacja na rynkach globalnych - taniejący dolar oraz słaba koniunktura w Chinach, największym importerze gazu płynnego na świecie, sprzyja spadkowi cen LPG w ciągu najbliższego roku" - ocenił dyrektor POGP.

Dodał, że drugim po Rosji największym dostawcą LPG na rynek polski pozostaje od 2020 r. niezmiennie Szwecja (19,5 proc.), a na trzecim miejscu z rekordowo, jak ocenił, wysokim udziałem (10 proc.) umocniła się Norwegia, która rozbudowuje swoje zdolności eksportowe. "To dowodzi, że miliona ton rosyjskiego gazu nie zastąpi jeden dostawca, a raczej zdywersyfikowane dostawy z Norwegii, Wlk. Brytanii, Niemiec, USA i innych kierunków" - stwierdził Kwiatkowski. Jego zdaniem zwłaszcza Stany Zjednoczone, największy producent na świecie, dysponują obecnie nadwyżką gazu płynnego LPG. Dyrektor POGP poinformował też, że w toku są nowe inwestycje, które umożliwią zwiększenie eksportu tego surowca od 2026 r.

Jak wskazał Kwiatkowski kierunki reeksportu LPG z Polski nie zmieniły się - nadal dominuje Ukraina z 60 proc. udziałem, ale całkowita wielkość reeksportu spadła w porównaniu do 8 miesięcy ubiegłego roku o 40 proc. "Co oznacza, że o 190 tys. ton gazu więcej zostało w Polsce. Mniejszy reeksport także wnosi wkład w łagodzenie skutków eliminacji rosyjskiego gazu z polskiego rynku" - ocenił. Dodał, że ma się to stać po 20 grudnia 2024 r. w związku z wprowadzeniem embarga na rosyjski LPG.

"Wedle naszej wiedzy, użytkownicy LPG dla celów grzewczych - w tym samorządy i klienci indywidualni - w przeważającej mierze zaopatrzyli się już w gaz płynny na zimę, korzystając z atrakcyjnych cen w lecie i tym samym zmniejszając zapotrzebowanie w okresie, kiedy efektywnie wejdą w życie sankcje" - zaznaczył Kwiatkowski.

autor: Anna Bytniewska

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »

Reklama