Reklama

Nawałnice uszkodziły linie energetyczne

Kilka tysięcy odbiorców bez prądu, 60 budynków podtopionych i 12 uszkodzonych wskutek wyładowań - to bilans nawałnic, które w środę w nocy i w ciągu dnia przeszły nad Małopolską.

Reklama

Stan alarmowy przekroczyły rzeki Biała Tarnowska w Ciężkowicach i Uszwica w Borzęcinie, a stany ostrzegawcze Dunajec w Czchowie i Szreniawa w Biskupicach.

Dyżurny wojewódzki państwowej straży pożarnej powiedział PAP, że po nawałnicy, która około południa przeszła nad regionem strażacy podjęli ok. 170 interwencji - najwięcej w powiatach wadowickim i oświęcimskim, gdzie silny wiatr łamał konary drzew i uszkodził dachy m.in. w miejscowości Graboszyce w powiecie oświęcimskim.

Intensywne opady deszczu i burze spowodowały lokalne podtopienia, uszkodzenia infrastruktury komunalnej i energetycznej w Krakowie oraz w powiatach: gorlickim, tarnowskim i wadowickim.

Według danych, jakimi dysponuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego bez prądu było 19,2 tys. odbiorców w Zabierzowie, Wadowicach, Olkuszu, Trzyciąż i Wolbromiu. Rzeczniczka spółki Enion Ewa Groń powiedziała PAP, że awarie są na bieżąco usuwane i po południu liczba odbiorców pozbawionych dostaw prądu w Małopolsce nie przekraczała 6 tys. W czasie burz uszkodzonych zostało m.in. 139 stacji transformatorowych na Żywiecczyźnie i w okolicach Wadowic, 23 stacje w okolicach Wolbromia i 8 w rejonie tarnowskim.

Jak podały służby wojewody w Krakowie zostało podtopionych 21 budynków mieszkalnych, a w Nowym Sączu 8 budynków mieszkalnych. W Łabowej pow. nowosądecki podtopiony został budynek Gminnego Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego, stacja paliw, 14 domów, uszkodzone są drogi gminne i most. W gminie Korzenna uszkodzonych zostało na skutek wyładowań atmosferycznych osiem budynków, w gminie Tuchów dwa budynki, w powiecie suskim jeden budynek. W miejscowościach Sitnica (gmina Biecz) i Brzana (gmina Bobowa) na skutek wyładowań atmosferycznych wybuchły dwa pożary budynków gospodarczych.

W powiecie tarnowskim doszło do podtopienia kilku budynków w gminach: Ryglice, Skrzyszów, Rzepiennik Strzyżewski. Nieprzejezdne są drogi gminne w miejscowościach Golanka i Tursko.

W ciągu doby, w związku z prognozowanymi opadami lokalnie o charakterze burzowym, w zlewniach Raby, Dunajca i Białej Tarnowskiej spodziewane są wzrosty poziomu wody, która może przekroczyć stany ostrzegawcze, a lokalnie alarmowe.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KLĘSKA, POGODA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
8°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama