97 lat kończy dziś kard. Ersilio Tonini. Włoski purpurat to najstarszy członek kolegium kardynalskiego. Jubilat jest emerytowanym arcybiskupem Rawenny.
Pochodzi z miejscowości San Giorgio w okolicach Piacenzy. Święcenia kapłańskie przyjął 18 kwietnia 1937 r. W rodzimej diecezji pełnił różne funkcje. Był m.in. wicerektorem seminarium duchownego oraz redaktorem naczelnym diecezjalnego tygodnika Il Nuovo Giornale. W 1969 r. został ordynariuszem diecezji Macerata-Tolentino. Sześć lat później Paweł VI przeniósł go na stolicę arcybiskupią do Rawenny, którą kierował do przejścia na emeryturę w 1990 r.
Kard. Tonini znany jest Włochom ze swej aktywności medialnej. W 1991 r. był uczestnikiem serii programów pod tytułem „10 przykazań po włosku”, zrealizowanej przez telewizję publiczną. Cykl został nazwany przez Stolicę Apostolską „przykładem nowoczesnej katechezy z wykorzystaniem języka telewizyjnego”, a przyznanie w 1994 r. abp. Toniniemu godności kardynalskiej było poniekąd tego potwierdzeniem.
Raweński hierarcha był ponadto uczestnikiem wielu debat, reportaży i programów informacyjnych. Chętnie komentuje najważniejsze wydarzenia życia społeczno-religijnego. Ostatnio czynił to w odniesieniu do obchodzonej w marcu tego roku 150-lecia Republiki Włoskiej. Agencja informacyjna Ansa określa kard. Toniniego mianem „wielkiego duszpasterza”. Podkreśla jego głęboką duchowość i nieposzlakowaną reputację moralną.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.