We wtorek, na obchody rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa przez Ruś Kijowską, do Kijowa przyjechał patriarcha Moskwy i całej Rosji Cyryl I. Po z pierwszy w ceremonii uczestniczył też katolikos-patriarcha całej Gruzji Ilia II.
Gruzja stała się chrześcijańska na początku IV wieku, natomiast chrystianizacja Rusi Kijowskiej to wiek X - za oficjalną datę przyjęcia chrześcijaństwa uznaje się 988 rok - chrzest księcia kijowskiego Włodzimierza. Gruziński Kościół Prawosławny był częścią Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w latach 1810- 1917. W 1917 roku gruzińscy biskupi podjęli decyzję o autokefalii, która została uznana przez Rosyjski Kosciół Prawosławny w 1943 roku i potwierdzona przez patriarchę Konstantynopola w 1989 roku.
Gdy idzie o tegoroczne, kijowskie obchody rocznicy chrztu Rusi, to warto dodać, iż w ich trakcie, Katolikos-patriarcha całej Gruzji, arcybiskup Mccheta-Tbilisi oraz biskup metropolita Abchazji i Pitsundy Eliasz II spotkał się z patriarchą Moskwy i Całej Rosji Cyrylem.
Spotkanie hierarchów trwało półtorej godziny. Patriarcha Cyryl II powiedział dziennikarzom, że obaj patriarchowie poruszyli w nim wiele trudnych problemów między innymi sytuację w Abchazji i Południowej Osetii. Zdaniem patriarchy Cyryla jest jasne, iż kanoniczną jurysdykcję nad tymi terenami sprawuje patriarchat gruziński.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.