836 księży objęto już adopcją w ramach działającego od roku Dzieła Duchowej Adopcji Kapłanów(DDAK). Dzieło i towarzyszącą mu stronę internetową zainicjowała osoba świecka, Sandra Kwiecień – studentka z Bytomia związana z Młodzieżą Franciszkańską i Szkołą Nowej Ewangelizacji. Przedsięwzięcie, jak podkreśla pomysłodawczyni, ma być „odpowiedzią na obecną sytuację w Kościele oraz spojrzenie społeczeństwa na duchowieństwo”.
Akcja polega na wspieraniu kapłanów przez codzienną modlitwę. W odróżnieniu od modlitwy za kapłanów w ramach Apostolatu Margaretka w tym przypadku czas adopcji jest zależny od samego adoptującego: może to być rok, lub kilka lat czy też adopcja na całe życie – wyjaśnia współpracująca z DDAK Agnieszka Kulig.
„Zainteresowany sam wybiera kapłana, za którego się modli oraz jakie modlitwy chce odmawiać. Chcielibyśmy dotrzeć do jak największej grupy ludzi i zachęcić ich do wspierania tego dzieła, gdyż każdy z nas modlitwy potrzebuje. Kościół antiocheński modlił się za św. Pawła. My także możemy wymodlić świętość kapłanów i ludu Bożego - całego Kościoła” – dodaje Kulig.
Akcja rozwinęła się dzięki Braciom Mniejszym Kapucynom z Prowincji Krakowskiej, którzy wsparli nas w promocji tej akcji. W komunikacie biura prasowego kapucynów, poświęconym stronie DDAK, przypomniano, że w dzisiejszych czasach dużo mówi się o pasterzach Kościoła w bardzo negatywny sposób. „Nie wszystkie rewelacje, które do nas docierają są prawdziwe, lecz nie da się ukryć, że wśród wielu plotek i powtarzanych opinii znajdują się i te, które niestety pokrywają się z rzeczywistością.
Ten blog powstał po to, by zrzeszyć ludzi pragnących wspierać kapłanów w ich posłudze, przede wszystkim poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień duchowych lub fizycznych, czy udział we Mszy Świętej” – podkreślono.
Zdaniem pomysłodawców, akcja cały czas się rozwija i zaowocowała dotąd adopcjami 836 kapłanów, a strona http://ddak.wordpress.com/ ma już blisko 185 tysięcy indywidualnych odsłon. Patronem DDAK jest św. Jana Maria Vianney.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.