Wy dajcie im jeść

Można z islamem próbować walczyć metodami „organizacyjnymi”. Tyle że moim zdaniem będą one nieskuteczne, a do tego często będą znajdowały się – w najlepszym wypadku - na granicy tego co moralne.

Ponad 70% osób deklarujących się jako muzułmanie i mieszkających we Francji zamierza pościć w okresie Ramadanu – donosi KAI za dziennikiem „La Croix”. Według deklaracji co piątek do meczetu uczęszcza 25% francuskich muzułmanów. Wskaźniki te wzrastają. Dla porównania: odsetek katolików deklarujących się jako praktykujący wynosi 16%, a jedynie około 5% uczęszcza na niedzielną Eucharystię.

Zdanie z niedawnej dyskusji: islam zalewa Europę. To prawda, na kontynencie jest coraz więcej muzułmanów. To prawda: buduje się meczety. Trzeba dodać także: islam potrafi być atrakcyjny dla samych Europejczyków. Zwłaszcza tych zmęczonych bezideowością, konsumpcjonizmem, poszukujących sensu. Wystarczy przypomnieć Dunkę, która kilka lat temu dokonała zamachu terrorystycznego.

Można z islamem próbować walczyć metodami „organizacyjnymi”. Można również metodą zaprezentowaną ostatnio w Norwegii. Tyle że moim zdaniem będą one nieskuteczne, a do tego często będą znajdowały się – w najlepszym wypadku - na granicy tego co moralne.

Dlaczego nieskuteczne? Po pierwsze dlatego, że świat jest dziś zbyt mały. Nie da się skutecznie postawić tamy przepływowi ludności. Także z powodów moralnych: uciekinierów trzeba przyjąć. To cenne dziedzictwo naszej chrześcijańskiej kultury, w której człowiek – jego równość, godność, wartość – stoi bardzo wysoko. Dziedzictwo, które tak się zespoliło z kulturą, że funkcjonuje już niezależnie od wiary czy religii.

Owszem, niektórzy uważają że to akurat dziedzictwo jest szkodliwe. Skutki takiego poglądu widać było niedawno w Oslo.

Drugi powód nieskuteczności to bezideowość panująca w Europie. Wszystko wprawdzie można, ale nic nie warto. Silna, zwarta, po ludzku logiczna ideologia może pociągać. Będzie pociągać. I tu pytanie: dlaczego nie chrześcijaństwo?

Jest mniej zideologizowane – to prawda. Co więcej: Kościół chroniąc Prawdę stawia opór nadmiernej ideologizacji i uproszczeniom. Czasem prowadzi to do niezrozumienia i rozłamów. Ale zbyt łatwo byłoby pozostać na takiej odpowiedzi. Istnieje poważniejsza przyczyna: my sami. Nasza wyrazistość. Nasze życie Ewangelią. Nasza wiara. Nasza miłość. Nasz brak lęku.

To co jest już nie furtką, a całą bramą dla islamu w Europie to luka po chrześcijaństwie. Pustka w ludziach domagająca się nakarmienia.

„Wy dajcie im jeść” – słyszeliśmy wczoraj w Ewangelii. Dokładnie o to chodzi. Własnym życiem pokażmy innym Chrystusa. Wtedy islamem można się będzie nie przejmować.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Andrzej1
  02.08.2011 20:28
  Bo potrzebna jest debata Europejczyków nt ich stosunku do przybyłych gości. Natomiast zamiast rozmowy na ten temat mamy zakrzykiwanie i uciszanie wypowiedzi niepoprawnych politycznie.
 • michzol
  02.08.2011 23:59
  Każdy człowiek musi w coś wierzyć. Nie ma na świecie ludzi niewierzących. Bo każdy człowiek jest istotą z natury swojej religijną. Jeżeli ktoś twierdzi że jest ateistą to znaczy, że WIERZY, że Boga nie ma. A chrześcijanie, ale także Żydzi czy muzułmanie wierzą, że Bóg jest. A jeżeli ktoś nie wierzy, że Bóg istnieje, to prędzej czy później znajdzie sobie jakiegoś swojego bożka- pieniądze, władzę, sex, a może horoskopy, bioenergoterapię, wróżbitów, religie Wschodu. Taka pokusa szukania sobie nowych bożków może zwieść nawet ludzie wierzących w Boga. Każdy człowiek, niezależnie od wyznawanej religii ma prawo, zgodnie z obowiązującymi zasadami, osiedlać się w takim kraju w jakim chce. I powinien mieć prawo swobodnie swoją religię wyznawać. Bo przecież każdy jakąś religię wyznaje, nawet ateista czy agnostyk. Większym zagrożeniem dla chrześcijaństwa jest "utrata smaku przez sól" niż osiedlanie się w Europie wyznawców islamu, czy jakiejkolwiek innej religii.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  wiecej »