„Kuria Rzymska zastanawia się nad możliwością zwrócenia się o złożenie dymisji do wszystkich irlandzkich biskupów nominowanych przed rokiem 2001” – twierdzi na łamach „Il Foglio” watykanista - Paolo Rodari. Jego zdaniem krok taki miałby umożliwić pełną transparencję w rozpatrywaniu spraw dotyczących nadużyć seksualnych duchowieństwa. Do roku 2001, kiedy Jan Paweł II wydał List Apostolski- Motu proprio Sacramentorum Sanctitatis tutela odpowiedzialność za prowadzenie spraw o nadużycia ciążyła głównie na biskupach.
Rodari zaznacza, że jeżeli plany te zostaną zrealizowane, to jedynym hierarchą który pozostałby na stanowisku, byłby arcybiskup Dublina Diarmuid Martin, który do roku 2003 pracował w Stolicy Apostolskiej. Miałby on w porozumieniu z Watykanem mianować administratorów apostolskich diecezji, które pozostałyby bez ordynariusza. Możliwa jest jego zdaniem także reforma struktur kościelnych i połączenie diecezji mniejszych z większymi, aby w ten sposób zapewnić lepszą kontrolę i skuteczność wprowadzania w życie decyzji Stolicy Apostolskiej.
Zdaniem watykanisty „Il Foglio” Benedykt XVI w obliczu niepokojących sygnałów o nieposłuszeństwie niektórych środowisk katolickich w Austrii, USA czy Australii nie traci ufności, że najlepszym środkiem na kryzys Kościoła nie są zmiany praktyczne, sugerowane przez kontestatorów, lecz żywsza i bardziej autentyczna wiara. Cytuje słowa papieża, przekonanego, że Kościołem nie rządzi się jedynie nakazami oraz środkami strukturalnymi, lecz prowadząc i oświecając dusze. Benedykt XVI jest też zdecydowanym obrońcą tożsamości Kościoła, przypominając, że prawd wiary nie ustala się w demokratycznym głosowaniu. Opowiada się za reformami, które będą kontynuacją wcześniejszej drogi Kościoła - zauważa Paolo Rodari.
Przestrzeganie porozumienia będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.