Szekspir na scenie oświetlonej świecami

Nowy teatr, który zostanie wybudowany obok zrekonstruowanej słynnej elżbietańskiej sceny The Globe w Londynie, będzie oświetlony świecami i latarniami - poinformował szekspirowski teatr. W przeciwieństwie do The Globe będzie miał dach.

Elżbietański teatr The Globe, w którym Szekspir wystawiał, a także sam występował, to amfiteatr na 3000 miejsc, zadaszony tylko częściowo - nad galeriami dla publiczności.

Nowy, w budowli zamkniętej dachem, zostanie zbudowany z uwzględnieniem rozwiązań z epoki, znanych z najstarszych zachowanych dokumentów z XVII wieku.

Projekt powierzono pracowni architektonicznej Allies i Morrison, która dysponuje rozległym doświadczeniem w konserwacji i rekonstrukcji historycznych budowli. Architekci ci pracowali m.in. nad Domem Królowej w Greenwich projektu słynnego angielskiego architekta Inigo Jonesa.

Rekonstrukcja drugiego szekspirowskiego teatru będzie kosztować 8 mln funtów (ponad 13 mln dolarów). The Globe to również nazwa zespołu założonego przez amerykańskiego aktora i reżysera Sama Wanamakera. Wystawia on w zrekonstruowanym w 1997 roku elżbietańskim teatrze szekspirowskie sztuki oraz prowadzi badania nad teatrem elżbietańskim i twórczością mistrza dramatu. Wanamaker zapowiedział, że nowy teatr będzie najdokładniejszą rekonstrukcją angielskiej sceny renesansowej pod dachem.

Oryginalny teatr The Globe zbudowano w czasach elżbietańskich, w 1599 roku. Spłonął on doszczętnie w 1613 roku w pożarze wywołanym wystrzałem z działa podczas spektaklu "Henryka VIII" Szekspira. Odbudowany został rok później. Niedaleko niego, na terenie byłego klasztoru dominikańskiego, działał drugi z teatrów w dzielnicy Blacfriars. Oba zamknęli purytanie w 1642 roku.

Szekspir jako dramaturg osiągnął pełną dojrzałość w drugiej połowie lat panowania Elżbiety I i w czasach jej następcy, króla Jakuba Stuarta I, od imienia którego w Anglii czasy te nazywane są jakobińskimi.

Nowy teatr, nazywany jakobińskim, pomieści zaledwie 320 widzów i część sztuk będzie wystawiana przy świetle świec i latarni.

Podczas gdy w starym The Globe wystawiano najbardziej znane sztuki Szekspira, późniejsze dzieła, takie jak "Burza", "Cymbelin" czy "Opowieść zimowa", były pisane z myślą o zupełnie innej przestrzeni teatralnej - w nowo budowanych wówczas teatrach w zadaszonych budynkach.

"To absolutnie ekscytujące, podjąć to wyzwanie i stworzyć nową przestrzeń, którą Szekspir mógłby rozpoznać, teatr tego typu, dla którego pisał swoje ostatnie sztuki, jak "Burza" - powiedział dziennikowi "The Guardian" Paul Appleton, współpracownik Allies i Morrison.

To renomowane biuro pracowało m.in. nad Domem Królowej w Greenwich projektu Inigo Jonesa. Podejmowało również prace nad szerokim spektrum realizacji kulturalnych i publicznych, od galerii Współczesnej Sztuki Stosowanej, po siedzibę BBC w White City.

Najnowsze prace architektów z Allies i Morrison obejmują projekt najnowocześniejszego planetarium w Obserwatorium Królewskim w Greenwich oraz odrestaurowanie Royal Festival Hall i rewitalizję jego okolicy. Ta ostatnia praca została zgłoszona do jednej z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych - nagrody Stirlinga przyznawanej przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA), a realizacja w Obserwatorium, nagrodzona także przez tę instytucję, dostała też nagrodę brytyjskiego oddziału Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA). Własne pracownie Allies i Morrison londyński oddział RIBA uznał za budynek 2004 roku.

The Globe Wanamakera wystawia w Londynie w sezonie trwającym od kwietnia do października oraz wyjeżdża w tournee. Prowadzi też bibliotekę, organizuje wystawy i promuje studia nad twórczością i czasami Szekspira.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »