We Francji opublikowano najświeższe badania instytutu Ifop „Młodzi Europejczycy o Kościele i chrześcijaństwie”. Badania przeprowadzono na zlecenie dziennika „La Croix” w pięciu dobrze prosperujących krajach europejskich: we Włoszech, w Hiszpanii, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Francji. Celem badań było określenie profilu młodego Europejczyka z tzw. pokolenia Światowych Dni Młodzieży.
Ponad 60 proc. młodych Europejczyków z wyżej wymienionych krajów twierdzi, że chrześcijanie są dość dobrze widoczni w życiu społecznym, ale jednocześnie taki sam procent respondentów uważa, że Kościół zajmuje się tylko sobą. Prawie 80 proc. młodych Francuzów, Hiszpanów i Niemców oraz Brytyjczyków twierdzi, że Kościół nie ma pomysłu na przyciągnięcie młodzieży i nie potrafi się z nią komunikować. Zupełnie przeciwne w tym względzie zdanie mają Włosi. W Kościele czują się jak w domu.
Najbardziej krytyczni wobec Kościoła są Francuzi, przy czym zrównują oni wszystkie religie ze sobą. Jako misję dla Kościoła widzą przede wszystkim walkę o pokój między narodami. Młodzi Hiszpanie twierdzą też, że Kościół nie spełnia swojej misji i zbyt mało angażuje się wobec biednych. Niemcy zaś chcieliby, by Kościół był strażnikiem sprawiedliwości. Wszyscy twierdzą, że Kościół powinien być blisko ludzi w kluczowych momentach ich życia.
Na pytanie w jakiej dziedzinie wartości chrześcijańskie odgrywają pozytywna rolę w społeczeństwie, młodzi odpowiadają, że jedynie w dialogu międzyreligijnym. Natomiast aż 90 proc. młodych uważa, że Kościół i chrześcijańskie zasady przeszkadzają rozwojowi bioetyki i w tym względzie negatywnie wpływają na życie nowego pokolenia. Chrześcijańskie zasady, zdaniem badanych, nie znajdują też zastosowania w polityce wobec imigrantów, a nawet nie przekładają się na społeczne zachowania względem nich. Tylko 11 proc. respondentów twierdzi, że główną misją Kościoła jest przekazywanie nauczania Chrystusa, reszta w ogóle nie łączy postaci Jezusa z Kościołem.
Badania przeprowadzono na osobach między 18 a 35 rokiem życia (500 przedstawicieli z każdego z pięciu wymienionych państw) specjalnie przed Światowymi Dniami Młodzieży.
Nasz komentarz:
Schizofrenia młodych
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.