Jakim torem potoczy się dialog?

W czwartek w Warszawie ma dojść do kolejnej rundy negocjacji między związkami zawodowymi a zarządem Przewozów Regionalnych. W spółce trwa 24-godzinny strajk, do południa w środę na trasy nie wyjechało 1088 pociągów przewoźnika.

Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy, kierujący protestem w PR, poinformował w środę, że zaprasza zarząd spółki do dalszych negocjacji, które miałyby się rozpocząć w Warszawie w czwartek o godz. 11. Jak powiedział PAP rzecznik spółki Piotr Olszewski, prezes PR Małgorzata Kuczewska-Łaska zgodziła się.

Związkowcy deklarują, że w przypadku nie osiągnięcia porozumienia, 24 sierpnia strajk zostanie odwieszony na dwie doby i ponownie zawieszony, celem prowadzenia dalszych rozmów.

Normalnie Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ok. 2,7 tys. połączeń, z których korzysta średnio ok. 300 tys. pasażerów. Przed protestem PR porozumiały się z innymi przewoźnikami i bilety na pociągi PR są honorowane w pociągach TLK, Kolei Mazowieckich, Kolei Dolnośląskich i trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

W środę do południa - jak poinformował Olszewski - na trasy nie wyjechało 1088 pociągów przewoźnika. Jeździło tylko kilkadziesiąt składów, których obsługa nie przyłączyła się do strajku, głównie w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Protest w najmniejszym stopniu dotknął województwo mazowieckie, gdzie Przewozy Regionalne obsługują zaledwie kilka połączeń. W innych regionach - jak informują kolejarze - ruch pasażerski jest minimalny, nie jeżdżą zarówno pociągi lokalne jak i dalekobieżne.

W Wielkopolsce, oprócz wszystkich pociągów PR, na trasy nie wyjechały składy spółki Koleje Wielkopolskie, które korzystają z pracowników i obsługi PR. W Dolnośląskiem na niektórych trasach połączenia zastępcze uruchomiły Koleje Dolnośląskie. Powołano również zastępczą komunikację autobusową na trasie z Krakowa do lotniska w Balicach.

Związki zawodowe zapowiadają, że w środę o północy strajk zostanie zawieszony na tydzień i jeżeli w tym czasie nie dojdą do porozumienia z zarządem spółki, zostanie wznowiony 24 sierpnia i nie wiadomo, ile potrwa.

Pełne poparcie dla strajku w PR wyraziło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Według OPZZ bezpośrednią przyczyną protestu jest załamanie się dialogu społecznego w spółce i bezprzykładna arogancja zarządu.

Jak głosi oświadczenie OPZZ, za fatalną sytuację PR nie odpowiadają szeregowi pracownicy, ale ludzie, którzy mieli ją nadzorować, w tym pośrednio rząd. Porozumienie zaapelowało do zarządu o podjęcie konstruktywnych rozmów z pracownikami i związkami, a do rządu - aby podjął natychmiastowe działania dla ratowania największego polskiego przewoźnika osobowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
16°C Środa
wieczór
wiecej »