Sprawy rodziny są najważniejsze, dlatego obecne są prawie zawsze na spotkaniu biskupów - powiedział bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Tym razem Rada Biskupów Diecezjalnych zajęła się nim w kontekście przygotowań do przyszłorocznego VII Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Mediolanie.
Bp Stanisław Stefanek, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny ma nadzieję, że Polacy w sposób istotny włączą się w Spotkanie Rodzin, organizowane w dniach 30 maja - 3 czerwca 2012 r. we Włoszech. - Polska jest jednym z sześciu krajów, który bierze udział w badaniach socjologicznych na temat wpływu więzi rodzinnych na ogólne dobro społeczne. Ten dorobek zaniesiemy na Spotkanie, zaniesiemy tam także naszą pielgrzymkowo-duszpasterską obecność – powiedział bp Stefanek.
Zapytany o najważniejsze problemy polskiej rodziny członek Papieskiej Rady ds. Rodziny odpowiedział, że są nimi ataki na spójność rodziny. Według bp. Stefanka, najważniejszym zadaniem na przyszłość jest „przekonać rodzinę, że ona, pełniąc swoje obowiązki w codziennej pracy i wspólnym świętowaniu, jest ratunkiem i przyszłością ludzkości”. O tym, zdaniem hierarchy, trzeba nieustannie przypominać. Należy też wykorzystać program duszpasterski „Kościół domem i szkołą komunii”, bo to w rodzinie - jak się wyraził - „dzieje się wspólnotowe scalanie społeczeństwa”.
VII Światowe Spotkanie Rodzin pod przewodnictwem Benedykta XVI zaplanowane jest w przyszłym roku pod hasłem: „Rodzina – praca i świętowanie”. Specjalny dokument zawierający wskazówki dla Kościołów lokalnych nt. przygotowania do tego spotkania zaprezentowano w maju br. w Watykanie. Nosi on tytuł: „Rodzina: praca i świętowanie”, a więc taki sam, jak hasło spotkania, i zawiera cykl katechez przygotowujących wiernych do tego światowego wydarzenia. Jak zaznaczył wówczas kard. Ennio Antonelli, ta duszpasterska inicjatywa ma przyczynić się zarówno do odnowy duszpasterstwa rodzinnego, jak i odświeżyć znajomość i zastosowanie katolickiej nauki społecznej w kontekście lokalnym.
Podczas prezentacji podkreślono że, przygotowanie do VII Światowego Spotkania Rodzin obejmuje nie tylko jego gospodarzy, ale także Kościoły lokalne i krajowe na wszystkich kontynentach. Ma przybrać formę symbolicznej „drogi do Mediolanu”. Pierwsza grupa katechez dotyczy samej rodziny, jej chrześcijańskiej natury i roli w społeczeństwie. Druga grupa ukazuje pracę nie tylko jako środek utrzymania, ale też jako sposób kształtowania własnej tożsamości i relacji z drugimi. Nie braknie tam również odniesień do współczesnych problemów związanych z zatrudnieniem w kontekście życia rodzinnego i społeczno-gospodarczego. Trzecia i ostatnia grupa katechez obejmuje kwestię świętowania w rodzinie, które nie powinno być sprowadzane wyłącznie do spędzania wolnego czasu. Jak zaznaczył mediolański biskup pomocniczy Franco Giulio Brambilla, nie chodzi o jakąś ucieczkę przed zmęczeniem wykonaną i czekającą nas pracą, ale o odzyskanie sensu świętowania jako radosnej relacji z bliźnimi. W kontekście chrześcijańskiej wiary celem jest tu też uświęcenie Dnia Pańskiego, jakim jest niedziela.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.