Władze USA pracują nad wzmocnieniem bezpieczeństwa przed obchodami 10. rocznicy ataków z 11 września 2001 roku. Szczególne zagrożenie - obok zamachów na wielką skalę - stanowią terroryści działający w pojedynkę - podkreślił prezydent Barack Obama.
Władze obawiają się, że terroryści zechcą wykorzystać 10. rocznicę ataków - wskazywały na to materiały znalezione w kryjówce Osamy bin Ladena w Pakistanie po jego śmierci.
Specjaliści do walki z terroryzmem podkreślają, że nie ma informacji wskazujących na konkretne zagrożenie, a zamiary Al-Kaidy w tym zakresie nie wyszły poza etap planowania.
W Los Angeles, na dworcu kolejowym Union Station stanowiącym ważny węzeł komunikacyjny, sprzedawcy zostali poinstruowani, by zwracać szczególną uwagę na przypadki podejrzanego zachowania. W środkach komunikacji publicznej pojawi się więcej policjantów, w tym funkcjonariusze ze specjalnie wyszkolonymi psami, losowo przeszukiwany będzie bagaż.
Liczba patroli zwiększy się również w nowojorskim metrze - typowanym jako jedno z możliwych celów - oraz w Strefie Zero, gdzie przed blisko 10 laty doszło do ataków.
Jak podkreśla agencja AP, zmienił się punkt ciężkości w przygotowaniach do rocznicy - odpowiednie służby wyszkolono do reagowania zarówno na zamachy zorganizowane na dużą skalę, np. przy użyciu porwanego samolotu, jak i na mniejsze, bardziej amatorskie próby grup i pojedynczych sympatyków terroryzmu.
Prezydent USA Barack Obama przyznał, że to właśnie ten drugi rodzaj aktywności terrorystycznej może stanowić szczególne zagrożenie.
"Obecnie nasz niepokój budzi przede wszystkim typ terrorysty-samotnika (...), który może doprowadzić do wielkiej masakry podobnej do tej, jaka niedawno miała miejsce w Norwegii" - powiedział. W dwóch atakach zginęło wtedy ponad 70 osób.
"Jedna osoba, która jest umysłowo chora lub napędzana ideologią nienawiści, może wyrządzić wiele szkód, a podobnych samotników trudno jest wyśledzić" - dodał prezydent.
11 września przypada dziesiąta rocznica zamachów na World Trade Center. Zginęło w nich blisko 3 tysiące osób.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.