Abp Robert Zollitsch wezwał niemieckich katolików do większego zaangażowania na rzecz słabszych. „Pomoc drugiemu człowiekowi to nie kwestia kalkulacji, ale obowiązek każdego, kto idzie za Chrystusem” – powiedział przewodniczący niemieckiego episkopatu podczas 11. Kongresu Wiary zorganizowanego w Karlsruhe na południu Niemiec w dniach 9-11 września przez Forum Katolików Niemieckich.
Przed ponad tysiącem uczestników, głównie z krajów niemieckojęzycznych, abp Zollitsch odczytał pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo Benedykta XVI.
W tym roku jedenasty już Kongres Wiary odbywa się pod hasłem „Kościół i jego troska o człowieka” i ma zachęcić swoich uczestników do większego dawania świadectwa w życiu codziennym. W trzydniowym programie jest miejsce na referaty i dyskusje a także program artystyczny, ale przede wszystkim na wspólnie celebrowaną liturgię. Jeden z pierwszych prelegentów profesor teologii o. Karl Wallner OCist stwierdził, że współczesna kultura zniekształciła pojęcie wolności. „Słowo liber i liberalny oznacza dzisiaj wbrew pierwotnej definicji bycie wolnym od ideałów i odpowiedzi na podstawowe pytania. W oświeceniu było to szukanie prawdy i wolności, dzisiaj liberalny oznacza często hedonistyczną wizję świata i brak otwarcia na rzeczy ostateczne” – powiedział rektor Wyższej Szkoły Filozofii i Teologii w austriackim opactwie cystersów Heiligenkreuz.
Podczas tegorocznego Kongresu Wiary odbędzie się też manifestacja solidarności z Benedyktem XVI powołana do życia przez inicjatywę „Niemcy za Papieżem”. Organizatorem kongresu jest Forum Katolików Niemieckich, które jedenaście lat temu powstało jako odpowiedź na lewicujący Komitet Katolików Niemieckich. Forum zrzesza ponad 40 wspólnot i organizacji konserwatywnych, w tym Młodzież 2000, Wspólnoty Błogosławieństw i Emmanuel, Generację Benedykt czy liczne ruchy pro life.
Uroczystą Eucharystię na zakończenie kongresu odprawi 11 września kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.