Nadzieję na nowy rozkwit życia religijnego w Korei Północnej wyrazili południowokoreańscy zwierzchnicy religijni, którzy wrócili z Pjongjangu.
Ich wizyta za „bambusową kurtyną”, jak nazywana jest granica między obu Koreami, miała charakter całkowicie religijny i charytatywny. Na czele delegacji z Południa stał katolicki metropolita z Kwangju abp Hyginus Kim Hee-joong. W jego przekonaniu spotkania z wiernymi z Północy były bardzo wzruszające. Jednym z nich była modlitwa o pokój, która odbyła się na najwyższej górze półwyspu koreańskiego Pektu-san w Górach Wschodniomandżurskich (2744 m.n.p.m.).
Abp Kim Hee-joong zapowiedział, że spotkania o charakterze religijnym z obu państw koreańskich odbywać się będą regularnie. Jego zdaniem jest jeszcze dość daleko do poprawy relacji politycznych między Północą a Południem, ale spotkania na gruncie wyznaniowym mogą ułatwić wzajemne relacje i zrozumienie oraz pokonać uprzedzenia. W opinii katolickiego hierarchy pragnienie pokojowego zjednoczenia na Północy jest tak samo gorące jak na Południu. Nadal dramatyczna pozostaje sytuacja humanitarna mieszkańców komunistycznego reżimu z Północy. Kościół katolicki zapewni pilne dostawy żywności, lekarstw i artykułów pierwszej potrzeby dla powodzian z Korei Północnej – zapewnił abp Kim Hee-joong po powrocie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.