Amazonki pielgrzymowały na Jasną Górę

Około 9 tys. uczestniczek zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 14. Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii. Na jasnogórskich błoniach pojawiły się nie tylko Polki, ale też kobiety z Czech, Niemiec, Słowacji, Izraela oraz ich rodziny i przedstawiciele służby zdrowia.

"To jest taka manifestacja, chcemy powiedzieć kobietom, żeby się badały, korzystały z badań profilaktycznych i żeby w przyszłości nie powiększały naszego grona" - powiedziała organizatorka pielgrzymki, Elżbieta Markowska, która jest prezesem Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek. Jak mówi, ją samą do choroby doprowadził brak czasu. Sądziła że ten dramat nigdy jej nie dotknie, więc nie chodziła do lekarzy.

Większość uczestniczek pielgrzymki stanowiły kobiety już po mastektomii, ale do Częstochowy przyjechały też kobiety, które dopiero dowiedziały się o nowotworze piersi i zbierają siły na walkę z chorobą.

Kobiety uczestniczyły we mszy św., której na jasnogórskim szczycie przewodniczył metropolita częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak. "Dajecie przykład pewnej energii duchowej, walki z sobą, trwania; przykład tej mocy wewnętrznej, gdzie człowiek trwa, gdzie człowiek mówi: +wytrzymuję, w duchu wiary, w duchu pogody idę przez życie, nie załamuję się+" - mówił w homilii abp Nowak.

"Na co dzień staram się uświadamiać wszystkim moim koleżankom, żeby się systematycznie badały, bo dzięki temu, że wcześnie wykryłam chorobę, że wcześnie zareagowałam, dziś jestem w takim, a nie innym stanie i mogę się cieszyć tym, co jest" - powiedziała, cytowana przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, Krystyna Kocot, która pierwszy raz uczestniczyła w pielgrzymce.

Inna pątniczka, Elżbieta Oleksyszyn, wspominała, że jak większość dotkniętych chorobą nowotworową najpierw pytała sama siebie: "Dlaczego ja?". "Wiadomo że pierwsze uderzenie to jest płacz, ale trzeba to przemyśleć, udać się do lekarza i podchodzić do tego z uśmiechem, mimo wszystko, walczyć i mówić samej sobie: +muszę to przetrwać, ja to wygram, mam dla kogo żyć i na pewno zwalczę tę chorobę+" - radziła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »