Kościół po wyborach nie zmienia swojej misji, bo jego misja jest ciągle ta sama, natomiast wybory te jeszcze bardziej uwidoczniły potrzebę nowej ewangelizacji tzn. docierania z przesłaniem Ewangelii do grup będących na obrzeżach - powiedział w rozmowie z KAI bp Józef Kupny, przewodniczący Rady ds. Społecznych Episkopatu Polski.
Bp Kupny pytany co dla Kościoła oznacza sukces ugrupowania Janusza Palikota, powiedział, że trzeba się bardzo poważnie zastanowić nad tym zjawiskiem, gdyż swe zwycięstwo Palikot zawdzięcza hasłom zdecydowanie sprzecznym z nauczaniem Kościoła, a propagującym liberalizm moralny czy narkotyki.
„To kolejne dla nas wyzwanie - skonstatował biskup – gdyż Kościół jest nauczycielem moralności, kształtuje sumienia a tutaj się okazuje, że hasła, które kłócą się z przyjętym przez Kościół systemem wartości okazały się na tyle atrakcyjne dla części społeczeństwa, że tak wielu z nich oddało swoje głosy na Ruch Palikota”.
W ocenie bp. Kupnego właśnie ta grupa szczególnie potrzebuje nowej ewangelizacji. „Powinniśmy być bardzo cierpliwi w przekonywaniu do racji moralnych i wiele tłumaczyć, gdyż jest wiele niezrozumienia” – powiedział.
Niezrozumienie to – zdaniem przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Społecznych – wynika m. in. stąd, że „bardziej jesteśmy postrzegani jako Kościół, który wciąż zakazuje a nie tłumaczy jakie dobro wynika z przestrzegania zasad moralnych”.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.