Teolog ma pomagać w przyswajaniu prawdy pochodzącej od Boga – powiedział prefekt Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada, który był gościem jubileuszowej inauguracji roku akademickiego na wydziale teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Honorowy gość podkreślił, że Kościół potrzebuje reform, aby dotrzeć z przesłaniem Ewangelii do współczesnego człowieka. W tym dziele szczególne miejsce zajmują wydziały teologiczne.
Inaugurację roku akademickiego 2011/2012 poprzedziła Msza św. o godz. 7.30. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej. Po Eucharystii uczestnicy przeszli do auli wydziału teologicznego, gdzie śpiewem „Gaude Mater Polonia” rozpoczęła się 10. jubileuszowa inauguracja.
W inauguracji udział wzięli m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego bp prof. Enrico Dal Covolo oraz ks. prof. dr Felix Maria Arocena Solano z Uniwersytetu Navarra w Pamplonie.
Słowami z preambuły encykliki „Fides et ratio” Jana Pawła II rozpoczął swoje wystąpienie dziekan wydziału ks. prof. dr hab. Jan Perszon. - Wiara i rozum pozwalają na kontemplację prawdy. Wydział teologiczny, którego spiritus movens był bp Andrzej Suski, prowadzi młodych ludzi do odkrycia prawdy, którą jest Chrystus – powiedział ks. Perszon. Po słowie wprowadzającym nastąpiła immatrykulacja studentów pierwszego roku, którym wręczono listy gratulacyjne.
Z okazji 10. rocznicy utworzenia wydziału oraz 25. rocznicy sakry bp. Andrzeja Suskiego wręczono księgę pamiątkową Wielkiemu Kanclerzowi Wydziału Teologicznego UMK. W księdze pamiątkowej znajdują się artykuły naukowe pracowników i współpracowników wydziału z Polski i zagranicy.
Wykład inauguracyjny wygłosił kard. William Levada. Skupił się on na prezentacji dokumentów Kongregacji Nauki Wiary, która troszczy się o czystość wiary w świecie rozdartym przez błędne i niebezpieczne ideologie. - Należy podjąć konieczną i rzetelną reformę Kościoła. Reforma w Kościele i reforma Kościoła musi jednak zachować integralność z jego tradycją i nie może być oderwana od wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego – powiedział kard. Levada.
Po przerwie rozpocznie się sesja naukowa podczas, której uczestnicy wysłuchają wykładów bp. prof. Enrico Dal Covolo, rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego oraz ks. prof. dr. Felixa Marii Arocena Solano z Uniwersytetu Navarra.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.