116 zawodników z całego świata walczy od środy w warszawskim hotelu Hilton o tytuł Mistrza Świata w Scrabble i 20 tys. dolarów. Miłośnikami tej gry są m.in. Madonna, Barack Obama, George Bush i Kyle Minoque.
Scrabble to od wielu lat najpopularniejsza gra słowna świata. Do tej pory powstało jej 30 wersji językowych, a łączna suma sprzedanych egzemplarzy gry wynosi ponad 100 milionów. Podstawowe zasady nie zmieniły się od 1938 roku, kiedy to amerykański architekt Alfred Butts wymyślił grę, którą wówczas nazwał Lexiko.
Podczas Mistrzostwa Świata w Scrabble zawodnicy rozegrają łącznie około 4 tys. partii i ułożą ponad 120 tys. słów. "Każdy z zawodników rozegra co najmniej 34 gry. Po każdej grze podlicza się punkty i tworzy się nową tabelę. Dwóch najlepszych startuje w finale i gra się do pięciu wygranych" - powiedział PAP startujący w zawodach Rafał Dominiczak.
Z racji międzynarodowego charakteru wydarzenia, pięciodniowe zmagania zostaną rozegrane w języku angielskim. "Paradoksalnie w polskich scrabblach jest znacznie więcej słów niż w scrabblach angielskich. Można to łatwo podliczyć biorąc pod uwagę wszystkie nasze końcówki" - powiedział Dominiczak.
W tym roku gra 116 zawodników, co jest wielkim sukcesem tej imprezy. "Gdy zaczynaliśmy w mistrzostwach walczyło 48 zawodników" - mówił w środę organizator Mistrzostw Świata w Scrabble, Philip Nelkon.
W Polsce pojawił się m.in. zwycięzca ostatnich Mistrzostw Świata w Scrabble z 2009 roku, Pakorn Nemitrmansuk z Tajlandii, który zapowiedział zaciętą walkę o tytuł. Do naszego kraju przyjechali także gracze m.in. z Australi, Kanady, Anglii, Niemiec, Indii, Indnezji, Irlandii, Francji i z Malty.
Nasz kraj będzie reprezentować czterech zawodników: Bartosz Pięta, Wojciech Usakiewicz, Zbigniew Więckowski oraz Rafał Dominiczak, którzy od miesięcy przygotowują się do tej imprezy.
Polacy biorą udział w tych mistrzostwach od 1999 roku. Wtedy to w Melbourne Wojciech Usakiewicz zajął 84. miejsce. Jest to, jak dotąd, najlepszy wynik Polaków w Mistrzostwach Świata w Scrabble.
Nie bez powodu w tym roku impreza odbywa się w Polsce. W naszym kraju bowiem z roku na rok znacząco rośnie zainteresowanie tą grą. Przez ostatnich 5 lat ten rodzaj słownej zabawy wybrało ponad 700 tys. osób. O popularności scrabble w Polsce świadczy również fakt, że od 1997 roku działa Polska Federacja Scrabble, która skupia fanów tej gry z całego kraju i co roku przeprowadza turnieje w randze Mistrzostw Polski.
"Zdecydowaliśmy się na to, żeby mistrzostwa odbyły się w Polsce, ponieważ ten rynek jest niezwykle silny, jeżeli chodzi o tę grę. Postanowiliśmy uhonorować ten kraj właśnie z tego powodu" - powiedział Nelkon.
Scrabble to gra popularna na całym świecie, grają w nią wszyscy. "Także wielu sławnych ludzi bardzo lubi grać w Scrabble. Miłośnikami tej gry są m.in. Madonna, Barack Obama, George Bush i Kyle Minoque. Naprawdę wielu ludzi lubi tę grę" - powiedział PAP Life, Philip Nelkon.
Ostatniego dnia mistrzostw - 16 października - zaplanowany jest Dzień Scrabble, podczas którego odbędą się m.in. Turniej Scrabble, Slam Poetycki, konkursy z nagrodami, warsztaty z Polską Federacją Scrabble, a na koniec Mecz Gwiazd z udziałem Sonii Bohosiewicz i Marcina Prokopa.
Mistrzostwa Świata w Scrabble odbywają się nieprzerwanie od 1991 roku, kiedy to w Londynie miał miejsce pierwszy turniej tej rangi. Co dwa lata do gry przystępują najwięksi fani scrabble z całego świata.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.