Reklama

Katowice: Kościół Mariacki wyremontowany

„Każda świątynia, zwłaszcza wiekowa, jest skarbem. Skarby trzeba gromadzić na sposób duchowy, ale w materialnych okolicznościach” – mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń 17 października br. wieczorem w czasie uroczystego dziękczynienia za gruntowne odnowienie budynku Kościoła Mariackiego (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny) w Katowicach.

Reklama

Dokonał ponownego poświęcenia odremontowanego kościoła. Metropolita katowicki stwierdził, że liczący ponad sto lat najstarszy kościół w mieście jest „na nowo piękny w swej neogotyckiej szacie”. Z trud włożony w remont podziękował proboszczowi, ks. Andrzejowi Suchoniowi i wszystkim, którzy byli zaangażowani w to dzieło. Przypominając, że w tej świątyni trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu podkreślił, że największym skarbem każdego kościoła jest sam Jezus Chrystus. „Wszyscy jesteśmy Kościołem” - zwrócił uwagę abp Zimon i dodał, że tak, jak piękne są świątynie, tak piękny powinien być Kościół tworzony przez ludzi. „Teraz trzeba budować Kościół w ludzkich sercach” – powiedział, nawiązując do nowej ewangelizacji i Roku Wiary, ogłoszonego przez Benedykta XVI.

Metropolita katowicki przypomniał też, że proboszczem parafii mariackiej w Katowicach był między innymi błogosławiony ks. Emil Szramek, który zginął w hitlerowskim obozie zagłady. „Dał przykład, jak poświęcić się miastu, parafii, ludziom”. Abp Zimoń wspominał też innych proboszczów położonej w śródmieściu Katowic parafii. Wymienił również rozmaite kościelne dzieła, które się w niej dokonują, między innymi całodobowy Katolicki Telefon Zaufania, który na jej terenie ma swoją siedzibę.

Gruntowne prace remontowe przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach rozpoczęły się pięć lat temu.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to najstarszy zachowany kościół katolicki w śródmieściu Katowic. Plany utworzenia katowickiej parafii sięgają połowy XIX wieku, kiedy następowała industrializacja Górnego Śląska i szybki wzrost ludności w tym regionie. Budowa trwała od 1862 r. do 1870 r. Konsekracji kościoła dokonał bp Adrian Włodarski, sufragan wrocławski. Parafia została erygowana 14 czerwca 1873 r., a jej pierwszym proboszczem został ks. Prał. Wiktor Schmidt. Nad wystrojem wnętrza pracowało wielu wybitnych twórców. M. in. witraże zaprojektował Adam Bunsch, uczeń Mehoffera. Przedstawiają one: z prawej strony nawy głównej – symbole cnót chrześcijańskich z lewej – symbole grzechu. Po obu stronach nawy głównej umieszczono obrazy „Cudu Maryjnego” Józefa Unierzyskiego, zięcia Jana Matejki z lat 1928-1930.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KATOWICE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Piątek
noc
-1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama